Asetik asitle indüklenmiş kolitte kantaron yağının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of cantaron oil in collitis which is induced by acetic acid
  1. Tez No: 665609
  2. Yazar: İSHAK AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CEM ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada asetik asitle indüklenmiş deneysel kolit modelinde kantaron yağının etkinliğinin incelenmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Ortalama ağırlıkları 160-220 gr olan 24 adet wister albino türü rat çalışmada kullanıldı. Ratlar 4 gruba (n:6) ayrıldı. Birinci gruba 6 french poliüretan kanül ile rektal 1 cc % 0,9 NaCI ve 1cc hava verildi. Diğer gruplara kolit oluşturmak için rektal 1cc %4 asetik asit ve 1 cc hava verildi. Grup 3'e 3.gün rektal yolla 1 cc %20 kantaron yağı (sızma zeytinyağı içerisinde), grup 4'e ise 3.gün rektal yolla 1 cc sızma zeytin yağı verildi. Tüm grupların ağırlıkları 5.gün ölçüldü. Ağırlık kayıpları yüzde ve skor olarak kayıt edildi. Gaitada gizli kan ve gaita kıvamına bakmak için gaita örnekleri alındı. Ratlarda anestezi, intramusküler Ketamine hidroklorid (Ketalar, Parke Davis ve Eczacıbaşı, İstanbul) 50 mg/kg dozunda + Xylazine hidroklorid (Rompun, Bayer Health Care) 5 mg/kg enjekte edilerek sağlandı. İntrakardiyak kan alındıktan sonra ratlar sakrifiye edildiler. Laparatomi yapılarak sol kolonları çıkarıldı. Alınan doku örneklerinde histopatolojik inceleme gerçekleştirildi ve dokuda malondialdehit (MDA), myeloperoksidaz (MPO), süperoksit dismütaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (Gpx), kaspaz-3, bcl-2 associated protein x (bax), bcl-2 düzeylerine bakıldı. Alınan kan örneklerinde ise tümör nekrozis faktör alfa (TNF-α), interlökin-6 (IL- 6) düzeylerine bakıldı. Bulgular: Kolit grubu ile kantaron grubu kıyaslandığında kantaronun MDA, TNF-α, IL-6, bax, kaspaz-3 düzeylerini azalttığı; SOD, katalaz, Gpx, bcl-2 düzeylerini arttırdığı saptandı (p0.05). Kantaronun ve zeytinyağının kolit grubuna göre kilo kaybı üzerinde istatistiksel olarak olumlu etkisi saptanmadı. Histolojik değerlendirme skoru kontrol grubunda ortalama 0.8±1.7, asetik asit grubunda 8.0±1.1, kantaron grubunda 6.2±1.9, zeytinyağı grubunda 9.3±0.5 olarak bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study it was aimed to examine effectiveness of St John's wort oil (Hypericum Perforatum) in acetic acid-induced experimental colitis model. Material and Method: 24 pieces of wister albino type of rats with average weights of 160-220 gr are used in the study. Rats are divided into 4 groups (n:6). Rectal 1 cc % 0,9 NaCI and 1cc air are given to first group with 6 french polyurethane cannula. In order to form collitis, rectal 1cc %4 acetic acid and 1 cc air are given to other groups. 1 cc 20% St John's wort oil (in extra virgin olive oil) is given to group 3 on 3rd day in rectal way and 1 cc extra virgin olive oil is given to group 4 on 3rd day through rectal way. Weights of all groups are measured on 5th day. Weight losses are recorded in terms of percentage and score. Stool samples were taken to examine the occult blood and stool consistency in stool. Anesthesia in rats was provided by injecting intramuscular Ketamine hydrochloride (Ketalar, Parke Davis and Eczacıbaşı, İstanbul) at a dose of 50 mg / kg + Xylazine hydrochloride (Rompun, Bayer HealthCare) 5 mg / kg. After intracardiac blood was taken, rats were sacrificed. The left colons are removed by laparotomy. Histopathological examination is realized on tissue samples taken and malondialdehyde (MDA), myeloperoxidase (MPO), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (Gpx), caspase-3, bcl-2 associated protein x (bax), bcl-2 levels were measured in the tissue. Tumor necrosis factor alpha (TNF-α) and interleukin-6 (IL-6) levels were measured in blood samples taken. Findings: When the colitis group and the St John's wort oil group were compared, it was found that St John's wort oil decreased MDA, TNF-α, IL-6, bax, caspase-3 levels and that it increased the levels of SOD, catalase, Gpx, bcl-2. (p0.05). Positive impact of St John's wort oil and extra virgin olive oil on weight loss with respect to colitis group was not statistically determined. Histological evaluation score was 0.8 ± 1.7 in the control group, 8.0 ± 1.1 in the acetic acid group, 6.2 ± 1.9 in the St John's wort oil group, and 9.3 ± 0.5 in the extra virgin olive oil group (p>0.05).