Pozitif operatörlerde değişmez altörgüler
Invariant sublattices on positive operators
- Tez No: 268380
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu zamana kadar Banach örgülerindeki (latislerindeki) pozitif operatörlerin aşikar olmayan kapalı değişmez altörgülerinin olduğunu garanti eden pek çok sonuç vardır. Bu özellikle her pozitif kompakt operatör için doğrudur. Bazı genel sonuçların dışında bu çalışmada Banach örgülerinde tanımlı ancak aşikâr olmayan kapalı değişmez bir altörgüsü olmayan pozitif operatörlerle ilgili çeşitli örnekler sunulmuştur. Bu örnekler arasında hem soyut M-uzayı (AM-uzayı) hem de sıra sürekli norma sahip ve atomik ve atomik olmayan Banach örgüleri bulunmaktadır. Tüm bu durumlarda operatörlerin aşikar olmayan kapalı değişmez altuzayları olduğunu garanti edilebilir.
Özet (Çeviri)
There are, buy now, many results which guarantee that positive operators on Banach latttices have sublattices which are non-trivial closed and invariant. In particular, this is true for every compact operator. Apart from some results of a general nature, in this thesis it is presented that several examples of positive operators on Banach lattices which do not have non-trivial closed invariant sublattices. These examples include both Abstract M-spaces and Banach lattices with an order continuous norm and which are and are not atomic. In all these cases it can be ensured that the operators do possess subspaces which are non-trivial closed and invariant.