Gama ışınlamanın karides (Parapenaeus longirostris) ve midyelerin (Mytilus galloprovincialis) raf ömrü ve kaliteleri üzerine etkileri
Effects of gamma irradiation on quality and shelf life of shrimp (Parapenaeus longirostris) and mussel (Mytilus galloprovincialis)
  1. Tez No: 268384
  2. Yazar: ASLI HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, farklı dozlarda gamma ışınlama (0, 1, 3 ve 5 kGy) uygulanan taze karides ve midye etlerinin buzdolabı (+4 °C) ve derin dondurucu (-18 °C) koşullarında depolanmasının raf ömürlerine etkisini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada karides ve midye örneklerinde meydana gelen mikrobiyolojik (toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı, toplam koliform bakteri sayısı, Escherichia coli, Stapylococcus aureus, Salmonella ve Vibrio parahaemolyticus) ve fizikokimyasal (pH, toplam uçucu bazik azot, tiyobarbitürik asit, trimetilamin, renk) değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study the combined effect of gamma irradiation (1, 3 and 5 kGy) on shelf life extension of fresh shrimp and mussel meat stored under refrigeration (+4 ? C) and frozen (-18 ? C) was investigated. The study was based on microbiological (total aerobic mesophilic bacteria, total bacterial count, Escherichia coli, Stapylococcus aureus, Salmonella, Vibrio parahaemolyticus) and physicochemical (pH, total volatile base nitrogen, thiobarbituric acid, trimethylamine, color) changes occurring in shrimp and mussel samples.