Siyah-beyaz alaca süt sığırlarının beslenmesinde kullanılan yemlerin ve bu hayvanlardan elde edilen sütlerin ağır metal ve mineral madde miktarlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on the determination of the selected minerals and heavy metals contents in black and white spotted dairy cows? milk and fodder
  1. Tez No: 268385
  2. Yazar: ERTUĞRUL BİLGÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada; Çanakkale İli Biga ilçesindeki ağır sanayi kuruluşlarına, endüstri sektörlerine ve karayollarına yakın bölgelerden olmak üzere toplam üç bölgeden; Kasım-Aralık, Şubat - Mart ve Nisan-Mayıs olmak üzere üç farklı dönemde alınan yem, süt ve su örneklerinin ağır metal (Cd, Mn, Pb, Zn, Cr, Co ) ve mineral madde ( Al, Ca, K, Na, Fe, Mn) içerikleri ICP - AES (Inductively Coupled Plasma Atomic Emission Spectrometry) yöntemi ile belirlenmiştir.Biga yöresinde endüstri ve trafik yoğunluğu etkenlerinin sütlerde ağır metal kontaminasyonuna etkilerinin ortaya çıkarılmaya çalışıldığı bu araştırmada sütteki kadmiyum, mangan ve kurşun içerikleri bakımından dönemler arasında bir farklılık gözlenirken (p
Özet (Çeviri)
In this research, the heavy metal (Cd, Mn, Pb, Zn, Cr, Co) and mineral matter contents of the fodder, milk and water samples taken from a total of three areas, which were from those areas that are close to the heavy industry organizations, industrial sector and the highways in Biga county of the province of Çanakkale in three different periods composed of November-December, February-March and April-May, were determined using the ICP-AES method (Inductively Coupled Plasma Atomic Emission Spectrometry).The results of the study which aims to put forward heavy metal contamination of the milk in Biga region due to industry and traffic, have demonstrated difference among the periods with respect to cadmium, manganese and lead values (p