Factors influencing the employment in the private manufacturing industry in Turkey
Türkiye'de özel sektör imalat sanayinde istihdamı etkileyen faktörler
- Tez No: 26839
- Danışmanlar: DOÇ.DR. Y. ZİYA İRBEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, fiyat endeksi, faiz oranlan ve ücret endeksinin, özel sektör imalat sanayi isdihdamma etkileri Türkiye için araştırılmıştır. Modelde, sadece yukarıda sayılan faktörler değil, bu faktörlerin geciktirilmiş değerleri de değişken olarak alınmıştır. Sonuçta, en önemli faktör, üç period geciktirilmiş fiyat endeksi olarak gözlemlenmiştir. Bunun en önemli sebebi, fiat endeksi faktörünün fazlaca değişken olması ve dolaylı yoldan diğer faktörleri etkilemesidir. İkinci önemli faktör olarak bir period geciktirilmiş reel faiz oranı ve üçüncü olarak ise fiat endeksinin geciktirilmemiş değeri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Factors Influencing the Employment in the Turkish Private Manufacturing Industry Muzaffer Gülleroğlu M.A, in Economics Supervisor ; Assoc. Prof. Dr. Y. Ziya İr beg June 1993 In this study I tried to analyze the effects of the factors such as price index, interest rate and wage index on the employment of the private manufacturing industry in Turkey.ln the model used for the study, not only fte determinants itself but also their lags as a variable including the employment have been investigated. The effect ratios of these variables are analyzed and reasons are explained. The most important factor for the employment in the sector seems finally to be the three lagged price index. Because price index is the most volatile factor and effects all other variables indirectly. The second important factor is the one lagged real interest rate and the third one is the price index without lag.