Comparison of engine performance and emissions for conventional petroleum diesel fuel and diesel-ethanol blends
Mevcut dizel yakıtları ve dizel-etanol karşımları için motor performans ve emisyonlarının karşılaştırılması
- Tez No: 268403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YOZGATLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Etanol yakıt, çevre dostu ve yenilenebilir önemli bir alternatif yakıttır ve şu an kullanılan petrol bazlı yakıtlara katkı maddesi olarak kullanılır. Basit bir katkı maddesi olarak biliniyor olsa da, etanol , şu an kullanılan yakıtlara göre oldukça önemli avantajlara sahiptir. Bu çalışmanın amacı, belirlenen yüzdelerle oluşturulacak karışımlarla, motor performans ve emisyon değerlerini incelemek ve diğer yakıtlarla karşılaştırmaktır. Testler, Türk Traktör Fabrikası ?Motor Test Laboratuarında? ve 4 silindirli, turbo ve doğal emişli dizel motorlar kullanılarak yapılacaktır. Hız, tork, güç ve yakıt tüketimi gibi motor performans değerleri ölçülecek, aynı zamanda motor emisyon değerleri de incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Ethanol is an environmental friendly alternative diesel fuel that has received significant attention both as a possible renewable alternative fuel and as an additive to existing petroleum-based fuels. Beyond simply representing an additional fuel supply, ethanol exhibits several advantages when compared to existing petroleum fuel. The objective of this work is to investigate experimentally the effects of using different blends of specified percentages of ethanol on the engine performance and emissions and to compare it with that of conventional diesel fuel. Tests will be done on the ``Engine Test Laboratory?? of the Turkish Tractor Factory (TTF) using a four-cylinder, turbocharged and naturally aspirated, DI diesel engines. Engine performance parameters such as engine speed, torque, power, fuel consumption will be measured. At the same time, the engine emissions including particulate matter, unburned hydrocarbons, carbon monoxide, and NOX will also be recorded.