Noise source identification and adoption of proper noise control strategies on wheeled tractors
Tekerlekli traktörlerde gürültü kaynağı tanımlanması ve uygun gürültü kontrol stratejilerinin uygulanması
  1. Tez No: 268404
  2. Yazar: MURAT BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında, uygun yöntemler aracılığıyla gürültü kaynaklarının idare edilmesi ile birlikte gürültü düzeyinin yasal sınırlarının altına indirilmesi için bir tekerlekli traktörün gürültü kaynaklarının tespit edilmesi amaçlanmaktadır.Bu araştırma ilk olarak uygun gürültü kaynağı belirleme teknikleri kullanılarak tekerlekli traktörün gürültü kaynaklarının tespit edilmesine odaklanmıştır. Bu teknikler, ses yeğinliği ölçümleri, ses gücü seviyesi belirleme çalışmaları ve testlerle elde edilen verilerin izgesel analizleri olarak özetlenebilir. Ses yeğinliği haritalama teknikleri kullanılarak oluşturulan ses yeğinliği haritaları yardımıyla gürültü kaynaklarının tespit edilmesi sağlanmıştır.Araştırma sonunda belirlenen en etkili ve önemli gürültü kaynakları arasından sadece deneme üretimi sürecinde değil; aynı zamanda tasarım sürecinin ilk evrelerinde de uygun gürültü idaresi stratejilerini uygulamak için kritik gürültü kaynaklarına odaklanılmıştır.Sonuç olarak, uygun gürültü idaresi stratejilerinin uygulanması sayesinde traktör şanjmanı ve üst inşa yapısı kaynaklı ve hava akışı sevkli kaynaklı gürültülerin göz önünde tutulması sağlanmış; böylece hem traktör geçişi sırasında yaydığı gürültü seviyesinde hem de operatör kulak hizası gürültü seviyesinde yaklaşık 3 dB (A) azalma elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed at identifying the noise sources of a wheeled tractor to reduce the noise levels below the legislative limits by controlling noise sources through proper methodologies.The study focuses firstly on identifying the noise sources of a wheeled tractor by using proper noise source identification techniques. These techniques can be summarized as sound intensity measurements, sound power level determination studies and spectral analysis of the noise data acquired in the tests. Simple sound intensity mapping techniques are used and the intensity contour maps are generated to identify the noise sources.Most important and effective noise sources are identified and the critical noise sources are focused to apply appropriate noise control strategies not only at the prototype production stages but also at the early design stages.Consequently, upon consideration of both structure-borne and flow-induced noise, the pass-by noise level and the operator? s ear noise levels of the tractor are reduced by nearly 3 dB (A) through application of proper noise control strategies.