Performance assesment and enhancement of anaerobic digestion of organic wates from a snacks production facility
Bir cips üretim tesisinden kaynaklanan organik atıkların anaerobik ortamda çürütülmesi işleminin performans açısından değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi
- Tez No: 268408
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL N. DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Patates, mısır ve mısır cipsi üretimi yapan bir cips fabrikası; toplam 4200 m3 lük hacme sahip bir anaerobik kofermantasyon tesisi (ACF) kurmuştur. Bu tesiste gerçekleşen süreç; fabrika arıtma tesisinden (WWTP) kaynaklanan arıtma çamurları ile, fabrikanın organik atıkları anaerobik kofermentantasyonunu içermektedir. Anaerobik kofermantasyon sonucunda iki ürün elde edilir; %60 metan oranına sahip olan biyogaz, ve gübre özelliği ham atığa göre daha yüksek olan organomineral madde. Üretilen biyogaz, kojenerasyon tesisinde değerlendirilmekte ve bunun sonucunda elektrik ile ısı enerjisi elde edilmektedir.Bu çalışmanın temel amacı; organik atık kofermantasyon tesisinin (ACF) biyogaz üretim kapasitesinin artırılmasıdır. Bu amaçla iki farklı yöntem kullanılmıştır; birincisi, laboratuar ölçekli deneyler yardımıyla OLR etkilerinin araştırılması; ikincisi ise işleyen tesiste (ACF) üretilen biyogaz miktarının teorik miktarla karşılaştırmak; tesis OLR girdilerini değerlendirmek ve deney sonuçlarıyla karşılaştırmak suretiyle biyogaz üretim performansını değerlendirerek artırılmasını sağlamaktır.3.3; 5.3 and 6.4 kg VS/m3.d değerlerindeki OLRler ile yapılan deneylerde sırasıyla; 114 L/d; 207 L/d ve 246 L/d biyogaz üretimi gerçekleşmiştir. Bu değerlere dayanan biyogaz kazanımları ise 0.396; 0.431 and 0.200 L/g VS eklenen olarak gözlenmiştir.Deney setiyle yapılan çalışmanın sonunda iki sonuca varılmıştır:En yüksek biyogaz üretim oranının 5,3 kg/ VS/m3.d değerindeki OLR ile elde edilmiş ve 6,4 kg VS/m3.d değerindeki OLRnin anaerobik bakteri kültürünü baskıladığı; dolayısıyla biyogaz oluşumunu engellediği saptanmıştır..Gerçek ölçekli tesiste (ACF) yapılan çalışmalar sonucunda ise, besleme rejiminin yeniden düzenlenmesi ve OLRnin 1,8 kg VS / m3.d'den 3 kg VS / m3.d' ye çıkarılması sonucunda biyogaz üretiminde %50 artış sağlanmıştır; ve bu artışla yılda 1.534.250 m3 seragazı salımı tasarrufu sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
A snacks company; that manufactures potato, corn and corn grain chips constructed an anaerobic co-digestion facility (ACF) having a total volume of 4200 m3. The process involved anaerobic co-digestion of anaerobic sludge from its wastewater treatment plant (WWTP), along with organic waste generated in the plant. The anaerobic co-digestion process had two products; 60 % methane containing biogas, and digestate with improved fertilizer characteristics compared to raw organic waste. Produced biogas was being utilized in a co-generation plant, where electricity and heat was produced.The main objective of this study was to enhance biogas production of the ACF. Two routes were followed for this purpose; first being the investigation of OLR effects in an experimental set-up; and second being the assessment of ACF?s biogas production performance through observation of biogas production rate, and OLR. Results obtained from the experiments conducted were used to improve ACF?s OLR regime.Experimenting with Organic Loading Rates of 3.3; 5.3 and 6.4 kg VS/m3.d; biogas production rates of 114 L/d; 207 L/d and 246 L/d have been obtained respectively. Related biogas yield values have been found out as 0.396; 0.431 and 0.200 L/g VS added.Based on the results of the experimental study, two conclusions were drawn:OLR of 5.3 kg VS/m3.d resulted in the highest biogas production rate, and an OLR of 6.4 kg VS/m3.d inhibited the mixed anaerobic cultures and thus biogas production capacity.Regarding the studies realized in real size ACF; adjusting the loading regime and increasing the average OLR from 1.8 kg VS / m3.d to 3 kg VS / m3.d resulted an increase of 50% in the biogas production rate; that would result in an annual greenhouse gas saving of 1,534,250 m3 .