A web-based database for experimental structural engineering research
Deneysel yapı mühendisliği araştırmaları için web tabanlı veri tabanı
  1. Tez No: 268413
  2. Yazar: ÖNCEL UMUT TÜRER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İnşaat Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada deneysel verilerin ve ilişkili dökümanların tek bir noktada toplanabilmesi ve bunların dünyanın her yerindeki araştırmacılar ve mühendisler arasında paylaşılabilmesi için geliştirilmiş web tabanlı veritabanı uygulaması geliştirilmiştir. Deneysel yapı mühendisliği araştırmaları için internet aracılığı ile erişilebilecek bir veritabanı uygulaması geliştirilmiş ve ilk olarak ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı ve Deprem Mühendisliği laboratuvarlarında test edilmiştir. Uygulama iki parçadan oluşmaktadır. Birinci parça, proje, numune, deney, deney verisi, dökümanlar, site üyeleri ve üye grupları hakkında bilgilerin sunucu tarafında saklanmasını sağlayan veritabanıdır. İkinci parça, uygulamanın dünyanın her yerinden kolayca kullanılabilmesini sağlayan ve aynı zamanda uygulama için fonksiyonel bir kullanıcı arabirimi görevi gören web sitesidir. Veritabanının ve web sitesinin geliştirilmesinden sonra bu iki parça birleştirilmiş ve uygulamaya kullanıcıların proje, numune ve deney oluşturabilmelerini, değiştirebilmelerini, arayabilmelerini ve silebilmelerini sağlayan; onların veritabanına döküman ve deney verisi gönderip almalarını olanaklı kılan; bu deney verilerinin grafiksel olarak çizdirilebilmesini ve kişisel görüşlerini paylaşabilmelerini sağlayan özellikler kazandırılmıştır. Web uygulaması geliştirilirken ASP.NET ve C# programlama dili kullanılmıştır. Daha sonra, veritabanı uygulamasının fonksiyonelliği ve kullanılabilirliği çeşitli deneylerin sonuçları ve ilgili dökümanları siteye yüklenerek ve paylaşılarak sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents a web-based database application for storing experimental data and related documents at a single location and sharing them among researchers and engineers from all over the world. The database application, accessible from a website was developed for experimental structural engineering researches, and initially tested at Structural and Earthquake Engineering Laboratory of Civil Engineering Department, METU. The application is composed of two parts. The first part is the database that stores information about projects, specimens, experiments, experimental data, documentation, site members, and member groups at the server side. The second part is the website that provides a functional user interface for easy use of application and providing accessibility from everywhere via internet. After the development of the database and the website, these two parts were attached to each other and application functionalities that enabled users to create, modify, search, and delete projects, specimens and experiments; allowed users to upload/download documentation and experimental data; provided abilities to users to plot test data and share their opinions were ensured. ASP.NET framework and C# programming language was utilized for the web application development. Functionality and usability of the database application was then tested by uploading and sharing various experimental results.