Behaviour of pile groups under lateral loads
Kazık gruplarının yanal yükler altındaki davranışı
  1. Tez No: 268412
  2. Yazar: ANIL ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Araştırma konusu kil içerisindeki 4x4 kare kazık grupları için, verilen yanal yükler altında kazıklardaki yük, moment dağılımlarının ve grup deplasmanlarının kazıkların grup içerisindeki yerleşimi, kazık ara mesafesi, kazık çapı ve zemin rijitliğine bağlı olarak nasıl etkilendiği amacına yöneliktir. Analizler; farklı deformasyon modül değerleri, kazık aralıkları, kazık çapları ve yanal yük değerleri kullanılarak, sonlu elemanlar yöntemi ile 3 boyutlu olarak gerçekleştirilmiştir. Analizlerde ?PLAXIS 3D Foundation? sonlu elemanlar programı kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, yanal yük dağılımının büyük oranda kazıkların grup içerisindeki yerleşimine bağlı olduğu görülmüştür. Kazıkların sıra içerisindeki yerleşiminin ise yük dağılımını daha az etkilediği gözlemlenmiştir. Aynı yanal yük altında ilk sıra kazıkların diğerlerine orana daha fazla yük taşıdığı, fakat ikinci, üçüncü ve dördüncü sıra kazıkların taşıdıkları yüklerin ise birbirlerine çok yakın oldukları görülmüştür. Her bir kazık için kazık boyunca moment dağılımları incelenmiştir ve yük dağılımlarıyla benzer şekilde ilk sıra kazıkların eğilme moment değerlerinin diğer sıra kazıklara oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun yanında, kazık aralıkları arttıkça kazık gruplarında meydana gelen deplasmanların ve kazıkların taşıdıkları yüklerin azaldığı gözlemlenmiştir. Fakat bu davranışın ilk iki sıra kazık için daha belirgin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunların yanı sıra, kazık çapındaki ve zemin deformasyon modülündeki değişimin, kazıklar arası yük dağılımda daha az etkili olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
To investigate the lateral load distribution of each pile in a pile group, the bending moment distribution along the pile and the lateral group displacements with respect to pile location in the group, pile spacing, pile diameter and soil stiffness three dimensional finite element analysis were performed on 4x4 pile groups in clay. Different Elatic Modulus values, pile spacings, pile diameters and lateral load levels used in this study. In the analysis PLAXIS 3D Foundation geotechnical finite element package was used. It is found that, lateral load distribution among the piles was mainly a function of row location in the group independent from pile spacing. For a given load the leading row piles carried the greatest load. However, the trailing row piles carried almost the same loads. For a given load, bending moment values of the leading row piles were greater than the trailing row piles. On the other hand, as the spacing increased group displacements and individual pile loads decreased under the same applied load. However, this behavior was seen more clearly in the first and the second row piles. For the third and the fourth row piles, pile spacing became a less significant factor affecting the load distribution. It is also found that, pile diameter and soil stiffness are not significant factors on lateral load distribution as row location and pile spacing.