Numerical modeling and performance analysis of solar-powered ideal adsorption cooling systems
Güneş enerjisi destekli adsorpsiyonlu ideal soğutma sistemlerinin sayısal modellenmesi ve başarım incelenmesi
  1. Tez No: 268414
  2. Yazar: ONUR TAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEREK K. BAKER, PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bütün dünyada enerji tüketimi gün geçtikçe artmakta ve bu durum araştırmacıları sürdürülebilir çözümler bulmaya sevk etmektedir. Soğutmaya olan talep de artan enerji talebinin nedenlerinden biridir. Bu araştırma soğutma için artan enerji talebini azaltmanın sürdürülebilir yollarından biri olan güneş enerjisi destekli soğutma sistemleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada güneş enerjisi destekli soğutma sistemlerinin genel teorik başarım eğilimleri TRNSYS ve MATLAB yazılımları kullanılarak incelenmiştir. Çeşitli döngü iyileştirmeleri, adsorban-soğutucu çifti, ortam ve tasarım koşullarının performans üzerindeki etkileri bir dizi zamandan bağımsız veya zamana bağlı benzetim yoluyla araştırılmıştır. Bu etkenlere ek olarak normalleştirilmiş bir model sunularak sistem boyutu, ek güç ihtiyacı, güneş toplaç alanı ve adsorban kütlesinin etkileri de incelenmiştir. Sonuçlar başarım katsayıları ve onların oranları şeklinde verilmiştir. İncelenen durumlara göre termik dalga döngüsü, yaş soğutma kulesi ve yüksek buharlaşma sıcaklığı yüksek başarım katsayı ortaya çıkarmıştır. Ayrıca basit ve ısıl kazanımlı döngü için ısı sığası düşük adsorban yatak ve kabuğu kullanmak ile her döngü için adsorban yatağı yoğunlaşma sıcaklığına düşürmek başarım katsayısını artırmıştır. Adsorban-soğutucu çifti seçimi ise her çiftin çalışma sıcaklığının farklı olmasından dolayı mevcut ısı kaynağının (bu çalışma için güneş enerjisinin) ulaşabileceği sıcaklığa bağlıdır. Son olarak incelenen bölge ve her durum için daima bir ek güç ihtiyacı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy consumption is continuously increasing around the world and this situation yields research to find sustainable energy solutions. Demand for cooling is one of the reasons of increasing energy demand. This research is focused on one of the sustainable ways to decrease energy demand for cooling which is the solar-powered adsorption cooling system. In this study, general theoretical performance trends of a solar-powered adsorption cooling system are investigated using TRNSYS and MATLAB. Effects of different cycle enhancements, working pairs, operating and design conditions on the performance are analyzed through a series of steady and seasonal-transient simulations. Additionally, a normalized model is presented to investigate the effects of size of the system, need for backup power, collector area and mass of adsorbent. Results are presented in terms of values and ratios of cooling capacity weighted COP. For the conditions explored, the thermal wave cycle, wet cooling towers, high evaporation temperatures and evacuated tube collectors produced the highest COP values. Moreover, the heat capacity of the adsorbent bed and its shell should be low for the simple and heat recovery cycles and the adsorbent bed should be cooled down to the condensation temperature for all cases to achieve the highest possible COP. The selection of working pair should depend on the temperature of the available heat source (solar energy in this study) since each working pair has a distinct operating temperature range. Furthermore, there is always a need for backup power for the analyzed location and the system.