Euphemism, as a reflection of culture on language
  1. Tez No: 26842
  2. Yazar: ÜMİT SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRAY KÖNİG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
“örtmece”, (“Edebi kelam”eski dil) dilde, kullanılması kaba, çirkin veya sakıncalı görlilen nesnelerin, kavramların, telaffuzundan duyulacak veya dinleyene verilecek rahatsızlıktan kaçınmak için daha uygun kelimelerle anlatılması eğilimidir. SUphesiz, bu eğilim, toplumdaki kUltUrel ögelerce şekillenir. Bu çalışmanın amacı, TUrkcede örtmece kavramının analizi yoluyla, kliltUrUn dilin kullanımı Üzerindeki etkisinin boyutlarını ortaya koymaktır. Bu betimlemeli toplumbilim çalışmasında, veri içerisindeki örtmece kelimelerin analizi yapılarak toplumda örtmecenin yaygın olarak kullanıldığı alanların saptaması yapılmıştır. Bu paralelde, TUrk insanının örtmeceyi sıklıkla kullanmaya eğilimli olduğu sözkonusu alanların saptanması, insanların konuşurken örtmeceye başvurmalarını sağlayan motivasyonların, toplumdaki değer yargıları, dllslince ve inanışların ortaya çıkarılmasında toplumdilbilim bulguları olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada, toplumdilbilim, anlambilim, ve bicembilim metodları kullanılarak, kliltUrUn, dilde sadece neyi değil, aynı zamanda nasıl söyleyeceğimizi de belirleyen etkin özelliği vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Euphemism”is used as an alternative to a dispreferred expression in order to avoid possible loss of face; either one's own face, or through giving offense that of audience, or of some third party. Creation and employment of euphemism, no doubt, depend on cultural factors. The aim of this thesis is, thus, to investigate the extend of influence of culture of a particular society on the employment of language through the analysis of euphemizing process in the Turkish language. In this respect, this descriptive sociolinguistic study aims at the analysis of euphemistic words and phrases in the data, in order to make an explanatory account of the areas that euphemism is employed in abundance. Furthermore, determining the areas that Turkish people are apt to apply to euphemism will certainly reveal the underlying motivations in Turkish culture overtly displaying the values, ideas and beliefs that stimulate the creation of euphemism.