Black hole collisions at the speed of light
Işık hızında kara delik çarpışmaları
  1. Tez No: 268421
  2. Yazar: ÇETİN ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY KARASU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin ana amacı, iki kara deligin çarpısmasını ve bu çarpışma süresince yayınlanan kütle cekim dalgalarından dolayı sistemde kaybolan enerjiyi genel g¨orelilik çerçevesinde incelemektir.Bu amaç için, ilk olarak düzlem dalga geometrilerini ve bunların çarpıs¸malarınıgözönüne alıyoruz. Fiziksel açıdan gerçekçi olan çarpışmalar ?pp-wave? çarpışmalarıdır.Böyle bir çarpışma için analitik bir çalışma olarak, ışık hızında ilerleyen iki kara deli?gin kafakafaya çarpışmasını inceliyoruz. Problemi bir tür yaklaşıklık hesabıyla ele alarak, çarpışmadaaçığa çıkan çekim dalgalarının enerjisini bulabilmek amacıyla, elde ettiğimiz ç özümler için?news? fonksiyonunu hesaplıyoruz ve sıfır olduğunu gösteriyoruz. Bir başka deyişle, uygulananyaklaşıklık çerçevesinde, çarpışmadan sonra kütle kaybı olmadığı sonucuna varıyoruz.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this work is to study the collision of two black holes and the energyloss due to the gravitational waves emitted during this collision in the framework of generalrelativity. For this purpose we first study plane wave geometries and their collisions. Morerealistic collisions are the pp-wave collisions. As an analytic treatment of this problem, weinvestigate the head-on collision of two ultra-relativistic black holes. Treating the problemperturbatively, we extract the news function to compute how much energy is radiated in gravitationalwaves during the process. We show that the news function vanishes for the solutionsobtained meaning that there is no mass-loss at the order of approximation.