Federated simulation of network performance using packet flow modeling
Bilgisayar ağlarının paket akış modellemesi ile federeli benzetimi
- Tez No: 268435
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Haberleşme ağlarının dağınık benzetimi için federeli yaklaşım, benzetim yazılımının sıfırdan geliştirilmesi yerine, halihazırda bulunan benzetim modellerinin ve yazılımlarının bir alt yapı ile bir araya getirilerek tüm benzetim yazılımının oluşturulduğu alternatif bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, haberleşme ağlarının federeli benzetim yoluyla çözümlenmesi esnasında federeler arası haberleşme yükünü önemli düzeyde azaltacak bir yöntem önerilmiştir. Bu yöntem federeler arasında paket düzeyinde konuşmak yerine, paket akışlarının ayırıcı özelliklerinin dinamik olarak bulunarak haberleşilmesi esasına dayanmaktadır. Akışların ayırıcı özellikleri Gauss karışımı algoritmasının kendinden organizeli karışım ağları methoduyla çözümlenmesiyle bulunmuştur. Benzetimlerde ağ yapısı uzay ekseninde sekize bölünmüş ve benzetim sonuçlarında çok az hata ile ciddi hız kazanımları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Federated approach for the distributed simulation of a network, is an alternative method that aims to combine existing simulation models and software together using a Run Time Infrastructure (RTI), rather than building the whole simulation from scratch. In this study, an approach that significantly reduces the inter-federate communication load in federated simulation of communication networks is proposed. Rather than communicating packet-level information among federates, characteristics of packet flows in individual federates are dynamically identified and communicated. Flow characterization is done with the Gaussian Mixtures Algorithm (GMA) using a Self Organizing Mixture Network (SOMN) technique. In simulations of a network partitioned into eight federates in space parallel manner, it is shown that significant speedups are achieved with the proposed approach without unduly compromising accuracy.