Quantization based data hiding strategies with visual applications
Nicemleme tabanlı bilgi saklama stratejileri ve görsel uygulamaları
- Tez No: 268436
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. A. AYDIN ALATAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tezde ilk olarak, önerilen TCQ-IS yöntemi ele alınmaktadır. Bu yöntem, Kafes Tabanlı Nicemleme'ye (TCQ) dayanmaktadır. TCQ-IS ilk durum seçimindeki belirsizliği kullanmaktadır. Yöntem çok boyutlu ve pratik olması sebebiyle oldukça zorlayıcı olan çok boyutlu nicemleme tasarımını elimine eder. Yöntemin kuvvetli ve zayıf yönleri deneyler aracılığıyla belirtilmiştir.Tezin ikinci katkısı, önerilen yeni bilgi saklama yöntemi, Yasak Bölgeli Bilgi Saklama'dır (FZDH). FZDH, yeni sunulan konakçı sinyalinin değiştirilmeyecek kısımlarını tanımlayan ?yasak bölge? kavramına dayanır. FZDH'nin temel motivasyonu konakçı sinyalinin bazı bölümlerini hiç değiştirmemek ve bozunumu gerekli olduğu miktarda gerçekleştirmektir. FZDH, Nicemleme Dizin Modülasyonu (QIM), DC-QIM ve ST-QIM yöntemleri ile karşılaştırılmaktadır. FZDH, QIM'i 1-B'de bile geçerken daha yüksek boyutlardaDC-QIM'den de iyi sonuçlar vermektedir; ST-QIM ile ise belirli durumlarda benzer performans elde etmektedir.Bu tezin sonuncu katkısı, FZDH, seçimli gömme ve Yinele Biriktir (RA) kodlarını içeren bir video bilgi saklama çerçevesidir. Seçimli gömmeden kaynaklanan senkronizasyon kaybının üstesinden RA kodları ile gelinmektedir. Gömülen kare senkronizasyon işaretleriyicilerine uygulanan basit kurallar sayesinde zamansal ataklara karşı belirli bir gürbüzlük elde edilmektedir. Seçilen katsayılar, FZDH'nin çok boyutlu hali ile mesaj bitlerini saklamak için kullanılmaktadır. Önerilen çerçeve tipik televizyon verisi ile sık kullanılan video işleme ataklarına karşı denenmiştir. Sonuçlar, önerilen çerçevenin gerçek hayat uygulamalarında başarıyla kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The first explored area in this thesis is the proposed data hiding method, TCQ-IS. The method is based on Trellis Coded Quantization (TCQ), whose initial state selection is arbitrary. TCQ-IS exploits this fact to hide data. It is a practical multi-dimensional that eliminates the prohibitive task of designing high dimensional quantizers. The strength and weaknesses of the method are stated by various experiments.The second contribution is the proposed data hiding method, Forbidden Zone Data Hiding (FZDH), which relies on the concept of ?forbidden zone?, where host signal is not altered. The main motive of FZDH is to introduce distortion as much as needed, while keeping a range of host signal intact depending on the desired level of robustness. FZDH is compared against Quantization Index Modulation (QIM) as well as DC-QIM and ST-QIM. FZDH outperforms QIM even in 1-D and DC-QIM in higher dimensions. Furthermore, FZDH is comparable with ST-QIM for certain operation regimes.The final contribution is the video data hiding framework that includes FZDH, selective embedding and Repeat Accumulate (RA) codes. De-synchronization due to selective embedding is handled with RA codes. By means of simple rules applied to the embedded frame markers, certain level of robustness against temporal attacks is introduced. Selected coefficients are used to embed message bits by employing multi-dimensional FZDH. The framework is tested with typical broadcast material against common video processing attacks. The results indicate that the framework can be utilized in real life applications.