Mixed-model two-sided assembly line balancing
Karışık-modelli çift-taraflı montaj hattı dengelemesi
  1. Tez No: 268438
  2. Yazar: EMRE UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KIRCA, YRD. DOÇ. DR. SEDEF MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada çift taraflı montaj bandında karışık modelli üretim tip-I dengelemesiüzerinde yoğunlaşılır. Belirli bir zaman dilimi için hedef bir üretim adedimevcuttur ve amaç bu üretimi en az iş gücüyle gerçekleştirmektir. Çalışmada buprobleme optimal çözüm sağlayan matematiksel bir model geliştirilir. Ancak,büyük ölçekli problemlerde matematiksel model makul sürelerde optimal çözümübulamamaktadır. Bu yüzden, büyük ölçekli problemler için ?eşik kabulü?sezgiseline dayanan bir sezgisel yöntem geliştirilir. Hem matematiksel model,hem de sezgisel yöntem ile literatürden seçilen örnek problemler ile buzdolabıüretiminden seçilen bir vaka analizi problemi çözülür. Her iki yöntemin değişenproblem parametrelerine göre oluşan performansı incelenir. Geliştirilen sezgiselyöntemin makul çözüm sürelerinde çok iyi sonuçlar sağladığı gözlemlenir.
Özet (Çeviri)
In this study we focus on two-sided mixed-model assembly line balancing type-Iproblem. There is a production target for a fixed time horizon and the objective isto produce this amount with the minimum level of workforce. A mathematicalmodel is developed to solve this problem in an optimal manner. For large scaleproblems, the mathematical model fails to give the optimal solution withinreasonable computational times. Thus, a heuristic approach based on thresholdaccepting algorithm is presented. Both the mathematical model and the heuristicapproach are executed to solve several example problems from the literature anda case study problem which is derived from the refrigerator production.Computational experiments are carried out using both approaches. It is observedthat the heuristic procedure finds good solutions within very reasonablecomputational times.