Karışık modelli çift taraflı montaj hattı dengeleme problemi için arı kolonisi algoritması
Bee colony algorithm for mixed-model two sided assembly line balancing problem
  1. Tez No: 354267
  2. Yazar: İSMAİL TÜRKDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Montaj hatlarını dengeleme, montaj hatlarının dizayn edilmesi ve yönetilmesi gibi diğer montaj hattı problemleri arasında en önemli problemlerdendir. Çift taraflı montaj hatları genellikle otobüs ve kamyonlar gibi büyük boyutlu üretimlerin montajında ortaya çıkar. Diğer taraftan, gerçek bal arılarının doğal yiyecek arama davranışlarını modellemeye çalışan Arı Algoritmaları sezgisel tabanlı sürü zekâsının nispeten yeni bir üyesidir. Bu çalışma çift taraflı karışık modelli montaj hattı dengeleme problemini çözmek için bir yaklaşım sunmaktadır. İlk olarak, bir matematiksel programlama modeli sorunu tanımlamak için sunulmuştur. Daha sonra, bir arı kolonisi optimizasyon algoritması sorunu çözmek için önerilmektedir. Önerilen algoritmada, iki performans kriteri aynı anda dikkate alınır: ağırlıklı hat verimliliğini en büyükleme ve ağırlıklı düzgünlük endeksi en aza indirme. Önerilen yaklaşım örnek bir problem ile gösterilmiş ve performansı bir dizi test problemleri ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Balancing of assembly lines is one of the most important problems among the other problems of assembly lines like designing and managing. Two-sided assembly lines are generally occurred in assembly of large-sized products such as buses and trucks. On the other hand, Bee Algorithms is a relatively new member of swarm intelligence based meta-heuristics which tries to model natural behavior of real honey bees in food foraging. This study presents an approach to address the two-sided mixed-model assembly line balancing problem. First, a mathematical programming model is presented to formally describe the problem. Then, a bee colony optimisation algorithm is proposed to solve the problem. In the proposed algorithm, two performance criteria are considered simultaneously: maximizing the weighted line efficiency and minimizing the weighted smoothness index. The proposed approach is illustrated with an example problem, and its performance is tested on a set of test problems.