Çift taraflı montaj hattı dengeleme problemleri için yeni çözüm önerileri
New solution proposals to two-sided assembly line balancing problems
  1. Tez No: 268540
  2. Yazar: UĞUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL TOKLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde, çift taraflı montaj hattı dengeleme problemlerine yeni çözüm önerileri sunulmuştur. İlk olarak, belirli bir çevrim zamanı için hattın uzunluğunu birincil amaç ve operatör sayısını ikincil amaç olarak en küçükleyen yeni bir karma tamsayılı matematiksel programlama modeli ve tabu araması algoritması önerilmiştir. İkinci olarak, çift taraflı montaj hatlarında çok kriterli karar verme ele alınmıştır. Bu doğrultuda, kesin ve belirli amaçlar için yeni bir karma tamsayılı amaç programlama modeli ve kesin olmayan ve belirsiz amaçlar için yeni bir karma tamsayılı bulanık amaç programlama modeli önerilmiştir. Üçüncü olarak, hazırlık zamanlı çift taraflı montaj hattı dengeleme problemi için yeni bir karma tamsayılı matematiksel programlama modeli ve bir sezgisel algoritma önerilmiştir. Önerilen matematiksel modeller ve sezgisel algoritmaların sonuçlarının etkinliği test problemleri üzerinde incelenmiştir. Bu tez çalışmasındaki matematiksel modeller GAMS matematiksel programlama paket programı ile modellenerek çözülmüş, sezgisel algoritmaların yazılımının kodlanmasında ise MS Visual Basic 6.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, new solution proposals to two-sided assembly line balancing problems are presented. First, a new mixed integer mathematical programming model and a tabu search algorithm which minimizes the line length as the primary objective and minimizes the number of operators as a secondary objective are proposed. Second, multiple-criteria decision-making in two-sided assembly line balancing is considered. For this purpose, a new mixed integer goal programming model for precise goals and a new fuzzy mixed integer goal programming model for imprecise goals are presented. Third, a new mixed integer mathematical programming model and a heuristic algorithm are proposed to two-sided assembly line balancing problem with sequence-dependent setup times. The effectiveness of the proposed mathematical models and the heuristic algorithms are investigated on test problems. The proposed mathematical models are solved using GAMS mathematical programming package and the proposed heuristic algorithms have been compiled in MS Visual Basic 6.0.