A conwip application in an electronics company
Bir elektronik firmasında conwıp uygulaması
  1. Tez No: 268439
  2. Yazar: ELİF GÜNGÖRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR EVİN ÖZDEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezde bir elektronik firmasında sabit üretim içi stok (Conwip) sisteminin uygulama çalışması gerçekleştirimiştir. Bu uygulamanın amacı, üretilen iş miktarını değiştirmeden üretim içi stok miktarını düşürmektir. Bu firmanın üretim hatları için Conwip sisteminin sabit üretim içi stok değerini belirlemek amacıyla bir model geliştirildi. Çözüm için tahmin edilen ortalama değer analizi kullanıldı. Conwip uygulamasından önce ve sonra gerçek sistem verileri toplandı. Conwip sisteminin ve var olan itme sisteminin üretim içi stok ve üretilen iş miktarı seviyeleri hipotez testleri kullanılarak karşılaştırıldı. Hipotez testlerinin sonuçları, Conwip üretim kontrol sisteminin üretilen iş miktarını değiştirmeden üretim içi stok miktarını önemli ölçüde düşürebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a real world application of the constant work in process (Conwip) system in an electronics company is realized. The aim of the application is to reduce the work in process (WIP) inventory while maintaining the same throughput level. A model is developed to determine the constant work in process level of the Conwip system for the production lines in this company. The approximated mean value analysis approach is used for the solution. Real system data are collected before and after the Conwip application. Hypothesis tests are used to compare the WIP and the throughput levels of the Conwip system with the existing push control system for a pilot production line. Results of the hypothesis tests show that the Conwip production control system can signinifcantly reduce the WIP while maintaining the same throughput rate.