Flicker source identification at a point of common coupling of the power system
Güç sistemlerinde ortak bağlantı noktasında kırpışma kaynağının belirlenmesi
- Tez No: 268442
- Danışmanlar: DR. ÖZGÜL SALOR, PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Elektrik şebekesinde 30 Hz'in altındaki gerilim salınımları, ışık şiddetinde kırpışma adı verilen ve insan gözüyle algılanabilen dalgalanmalara yol açar. Bu tezde ortak birbağlantı noktasında kırpışmaya yol açan kaynaklar incelenmektedir. Ortak bağlantı noktasına bağlı bir ya da birden fazla kırpışma kaynağı olduğu durumda kırpışma kaynaklarının her birinin ortak bağlantı noktasında oluşturduğu etki, yüklerin reaktif akım bileşenlerini kullanan yeni bir yöntemle bulunmaktadır. Bu yöntem International Electrotechnical Commission (IEC) tarafından tanımlanan kırpışma ölçeri temel almakla birlikte kırpışmayı hesaplarken gerilime ek olarak akım değişimlerini de kullanmaktadır. Önerilen yöntem aynı ortak kuplaj noktasına bağlı çeşitli değişik yük tiplerinde kullanılmış ve bu yüklerin barada kırpışmaya olan katkıları araştırılmıştır. Güç Kalitesi Milli Projesi tarafından geliştirilen, Güç Kalitesi Çözümleyicileri (PQ+) sistemleri kullanılarak alınan saha verileri üzerinde denemeler yapılmış ve önerilen yöntemin çeşitli yüklerin katkıları için doğru sonuçlar verdiğ bulunmuştur. Önerilen kırpışma katkısı bulma yöntemiyle çalıştırılan güç kalitesi izleme sistemlerine Kırpışma Katkısı Ölçer adı verilmiştir (FCM, Flicker Contribution Meter) ve bunlar Türkiye Elektrik İletim Sisteminin çeşitli noktalarına ihtiyaç durumunda bağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Voltage fluctuations under 30 Hz in the electricity grid, leads to oscillations in the light intensity that can be perceived by human eye, which is called flicker. In this thesis, the sources of the flicker at a point of common coupling is investigated. When there are more than one flicker sources connected to a PCC, individual effects of each flicker source is determined by using a new method which depends on the reactive current components of the sources. This method is mainly based on the flickermeter design defined by the International Electrotechnical Commission (IEC), but uses the current variations in addition to the voltage variations to compute flicker. The proposed method is applied to several different types of loads supplied from a PCC and their flicker contributions on the busbar are investigated. Experiments are performed on field data obtained by the power quality analyzers (PQ+) developed by the National Power Quality Project and the method has been found to provide accurate results for flicker contributions of various loads. The PQ+ analyzers with the proposed flicker contribution detection algorithm are called Flicker Contribution Meters (FCM) and they will be installed at the points of the Turkish Electricity Transmission Network when required.