Modeling and analysis of power quality compensation systems for current source inverter based induction furnace
Akım kaynaklı çevirgece dayalı endüksiyon fırını için güç kalitesi kompanzasyon sistemlerinin modellenmesi ve analizi
- Tez No: 287130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. ÇAĞATAY BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Güç elektroniği teknolojisindeki gelişmelerle birlikte yüksek güçlü çevirgeçler birçok endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır. Bu yüksek güçlü çevirgeçler, birçok endüstriyel uygulamada elektrik enerjisinin verimli kullanılmasını ve önemli proses kontrol özellikleri sağlamaktadırlar. Çevirgeçlerin bu avantajlarının yanında, bu çevirgeçler elektrik güç sistemlerinde çeşitli güç kalitesi problemlerine yol açan lineer olmayan yük karakteristiği göstermektedirler.Endüksiyonla hurda çelik eritme fırınları yüksek güçlü çevirgeçlerin kullanıldığı endüstriyel uygulamalara bir örnektir. Yüksek güçlü endüksiyon fırınlarında kullanılan güç ünitesi genellikle 12 veya daha yüksek darbeli tam kontrollü doğrultucudan, akım kaynaklı çevirgeçten ve paralel bağlı rezonans tank devresinden oluşmaktadır. Akım kaynaklı çevirgece dayalı endüksiyon fırının (AKÇ-EF) avantajlarının yanında bu fırınlar zamanla değişen harmonik ve araharmonik gibi güç kalitesi sorunlarına yol açmaktadır. Ayrıca bu yüksek güçlü fırınlar zayıf elektrik şebekelerine bağlandıklarında, elektrik şebekesinde gerilim dalgalanmalarına ve kırpışma sorunlarına sebep olmaktadırlar.Bu tez çalışmasında, AKÇ-EF' nin zamanla değişen harmoniklerini ve araharmoniklerini incelemek ve bu güç kalitesi problemlerine çözüm bulmak için fırının PSCAD/EMTDC simülasyon programında modeli oluşturulmuştur. Fırının güç kalitesi problemlerinin çözümü için pasif ve aktif filtreleme yöntemleri incelenmiştir. Pasif filtreleme yöntemlerinde, AKÇ-EF' nin güç kalitesi problemlerinin çözümü için tek frekansa ayarlanmış pasif filtre, C-Tipi filtre ve geniş band geçiren filtre tasarlanmıştır. Aktif filtreleme yöntemlerinde ise AKÇ-EF' nin güç kalitesi problemlerinin çözümü için paralel aktif güç filtresi (AGF)-paralel pasif filtre topolojisi ve paralel pasif filtre ile seri bağlanmış AGF topolojisi kullanan melez AGF' leri tasarlanmıştır. Bu pasif filtrelerin ve melez AGF' lerinin kompanzasyon performansları PSCAD/EMTDC simülasyon programında modellenerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developments in the power electronics technology, high-power converters have become available in many of industrial applications. High-power converters provide efficient electric energy utilizing and advance control of process in many of industrial applications. Besides the advantages of these power converters, they show nonlinear load characteristic which causes various power quality (PQ) problems in electric power systems.Induction steel scrap melting furnaces are one of the examples of industrial applications which use high power converters in power supplies. In high power induction furnaces, power supply is commonly formed from 12-pulse or higher pulse fully controlled rectifier, current source inverter and parallel resonant tank circuit. Besides the advantages of current source inverter based induction furnaces (CSI-IF) in melting process, CSI-IFs causes serious PQ problems such as; time varying harmonics and interharmonics. Moreover, when these high power furnaces are supplied from weak power systems, voltage fluctuations and flicker problems occur in the power system.In this thesis, the CSI-IF is modeled in PSCAD/EMTDC simulation program in order to investigate the time varying harmonics and interharmonics of CSI-IF and find solutions to these PQ problems. For the solution of PQ problems of CSI-IF, passive filtering and active filtering methods are investigated. In passive filtering methods; single tuned filter, C-type filter and broad band filter are designed for the PQ problems of CSI-IF. In active filtering methods, hybrid active power filters (HAPF) which use shunt active power filter (APF) - shunt passive filter topology and APF in series with shunt passive filters topology are designed for the PQ problems of CSI-IF. The compensation performances of these passive filters and HAPFs are investigated by modeling in PSCAD/EMTDC simulation program.