N4Sim: The first nervous nanonetwork simulator with synaptic molecular communications
  1. Tez No: 735817
  2. Yazar: NAFİ AHMET TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR BARIŞ AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Moleku ̈ler haberle ̧sme (MH), nano makineler arasında kullanım i ̧cin ̈onerilmi ̧s bir haberle ̧sme teknolojisidir. MH'nin sıra dı ̧sı dog ̆ası bu alanda ̧calı ̧sanların simulator geli ̧stirmelerini zorla ̧stırmı ̧stır. I ̇nsan vu ̈cudunun nano ̈ol ̧cekteki en bu ̈yu ̈k ve ̈onemli par ̧cası sinir sistemidir. Literatu ̈rde bir takım sinir ag ̆ı simulatorleri geli ̧stirilmi ̧s ol- makla beraber, hi ̧cbiri sinir sistemleri u ̈zerine odaklanmamı ̧s ve hesaplama zorlug ̆u sebebiyle sinaptik difu ̈zyon adres edilmemi ̧stir. Bununla birlikte bilgi ve ileti ̧sim teknolojileri metrikleri analizi ve deg ̆erlendirmesi desteklenmemi ̧stir. Bu ̧calı ̧smada, mevcut simulator algoritmalarındaki belirtilen sorunlara ̧c ̈ozu ̈m amac ̧lı olarak Sinir ve Nano Ag ̆ Simulator programı N4Sim olu ̧sturulmu ̧stur. Bu ama ̧cla simulatorun kilit par ̧caları ve sinaptik haberle ̧smeyi modellemenin hızlı ve verimli methodları a ̧cıklanmı ̧stır. Kısıtlı i ̧slemci kaynaklarıyla sonu ̧clarımız, sinaps Monte Carlo sim- ulasyonlarına kıyaslanabilir sonu ̧clar u ̈retmi ̧stir. O ̈nerilen simulator sinir sistemleri i ̧cin geni ̧s dizayn se ̧cenekleri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The unconventional nature of molecular communication necessitates contributions from a host of scientific fields making the simulator design for such systems to be quite challenging. The nervous system is one of the largest and most important nanonetworks of the body. Several molecular and nano communication simulators exist in literature along with a few neural network simulators, however, most exist- ing simulators are neither specific for the nervous system nor they ignore synaptic diffusion because of the computational complexity required to model it. Addition- ally, information and communication theoretical (ICT) analysis of the system is not directly supported by existing neural network simulators. In this work, we present and describe Neural NaNoNetwork Simulator, N4Sim, which can resolve the issues in existing simulators. We describe key components of the simulator and methods to solve the synaptic communication in a fast and efficient manner. Our results are comparable to those achieved by Monte Carlo simulations for the synapse while using a fraction of time and processing resources. The presented simulator opens a large set of design options for applications in nervous system.