Code aided frame synchronization for frequency selective channels
Frekans seçici kanallarda kodlama yardımlı çerçeve senkronizasyonu
- Tez No: 268449
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ENGİN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sayısal haberleşme sistemlerinde, çerçeve senkronizasyonu önemli bir problemdir. Çerçeve senkronizasyonunda başlıca görev verilen haberleşme sembolleri akışında çerçeve başlangıcını bulmaktır. Bu tezde, çerçeve senkronizasyon problemi, hem toplanır beyaz Gauss gürültüsü kanallarda hem de frekans seçici kanallarda incelenecektir. Çoğu çerçeve senkronizasyonu üzerine olan geçmiş çalışmalarında basit toplanır beyaz Gauss gürültüsü kanal koşulları dikkate alınmıştır. Bu amaçla geliştirilen algoritmalar, frekans seçici kanallarda başarısız olmaktadır. Frekans seçici kanallar için önerilen sınırlı sayıda algoritma vardır. Bu tezde varolan çerçeve senkronizasyon teknikleri hem toplanır beyaz Gauss gürültüsü kanalları hem de frekans seçici kanallar için incelenmektedir. Kodlama yardımlı çerçeve senkronizasyon teknikleri frekans seçici kanallar için olan metodlarla birleştirilmektedir. Başlıca iki çeşit kodlama yardımlı çerçeve senkronizasyon tasarımı dikkate alınmaktadır ve çerçeve senkronizasyonu için iki yeni sistem yapısı önerilmektedir. Önerilen yapılardan bir tanesi, frekans seçici kanallarda alternatif metodlardan daha iyi sonuç vermektedir. Bu yeni tip senkronizasyon yöntemi için genel olarak sistem, olası çerçeve başlangıç noktalarını üreten liste yapısında senkronizasyon bloğu, kanal kestirici, yumuşak çıktılı denkleştirici ve yumuşak çıktılı Viterbi çözücüden oluşmaktadır. Bir kip ayırıcı algoritması doğru çerçeve başlangıcını seçmek için istatistik üretmekte kullanılmaktadır. Çeşitli deneyler yapılmıştır ve performans çeşitli senaryolar için ana hatlarıyla belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Frame synchronization is an important problem in digital communication systems. In frame synchronization, the main task is to find the frame start given the flow of the communication symbols. In this thesis, frame synchronization problem is investigated for both additive white Gaussian noise (AWGN) channels and frequency selective channels. Most of the previous works on frame synchronization consider the simple case of AWGN channels. The algorithms developed for this purpose fail in frequency selective channels. There is limited number of algorithms proposed for the frequency selective channels. In this thesis, existing frame synchronization techniques are investigated for both AWGN and frequency selective channels. Code-aided frame synchronization techniques are combined with the methods for frequency selective channels. Mainly two types of code-aided frame synchronization schemes are considered and two new system structures are proposed for frame synchronization. One of the proposed structures performs better than the alternative methods for frequency selective channels. The overall system for this new synchronizer is composed of a list synchronizer which generates the possible frame starts, a channel estimator, a soft output MLSE equalizer, and a soft output Viterbi decoder. A mode separation algorithm is used to generate the statistics for the selection of the true frame start. Several experiments are done and the performance is outlined for a variety of scenarios.