Multiple hypothesis tracking for multiple visual targets
Çoklu hipotez yöntemi ile çoklu görsel hedef takibi
- Tez No: 268450
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR, PROF. DR. M. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Görsel hedef takibi problemi kamera ölçümlerinden hedeflerin elde edilmesi ve hedef takibi olmak üzere iki temel konudan oluşur. 30 yılı aşkın süredir bu konuda çalışmalar yapılmaktadır ancak halen bazı problemler tamamen çözülmemiştir; bunların başında birden fazla hedef takibi, ölçümlerin hedefler ile eşleştirilmesi, yeni hedeflerin oluşturulması ve eski hedeflerin silinmesi gibi problemler yer almaktadır. Ayrıca hedeflerin örtüşmesi ve çapraz geçişleri de hedef takibinde çözümlenmesi gereken önemli konulardandır. Çoklu hipotez yönteminin bir miktar uyarlanması ile sözü geçen problemlerin çoğunun çözümünde önemli ölçüde başarı elde edileceğine inanmaktayız. Ölçüm-hedef eşleştirme hipotezlerini değerlendirmek için uzaklık, hedef büyüklüğü, hedef rengi, kapı genişliği ve hedef geçmişi parametre olarak kullanılırken hedeflerin örtüşmesi problemini çözmek için hedef rengi ve hedef büyüklüğü değerlendirme parametresi olarak kullanılmıştır. Tasarlanan hedef takipçisi bazı senaryolar üzerinde ayarlandıktan sonra test senaryoları üzerinde denenmiş ve iyi bir performans gösterdiği gözlenmiştir. Ayrıca hedef takipçisinin ölçüm-hedef eşleştirme ve hedeflerin örtüşmesi problemlerinin çözümündeki başarısı bu parametrelere göre analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Visual target tracking problem consists of two topics: Obtaining targets from camera measurements and target tracking. Even though it has been studied for more than 30 years, there are still some problems not completely solved. Especially in the case of multiple targets, association of measurements to targets, creation of new targets and deletion of old ones are among those. What is more, it is very important to deal with the occlusion and crossing targets problems suitably. We believe that a slightly modified version of multiple hypothesis tracking can successfully deal with most of the aforementioned problems with sufficient success. Distance, track size, track color, gate size and track history are used as parameters to evaluate the hypotheses generated for measurement to track association problem whereas size and color are used as parameters for occlusion problem. The overall tracker has been fine tuned over some scenarios and it has been observed that it performs well over the testing scenarios as well. Furthermore the performance of the tracker is analyzed according to those parameters in both association and occlusion handling situations.