Mobile ad hoc molecular nanonetworks
Hareketli tasarsız moleküler nanoağlar
- Tez No: 268457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BARIŞ AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nanoteknolojideki son gelişmeler sınırlı algılama, hesaplama, iletişim ve aksiyon kabiliyeti olan nanomakinelerin üretimini mümkün kılmaktadır. Birbiriyle haberleşen nanomakinelerin oluşturduğu nanoağlar, vücuda alınan ilacın istenilen yerlere iletilmesi ve vücud içi sağlık kontrolü gibi karmaşık görevlerin üstesinden gelebilmek amacıyla tasarlanmıştır. Nanoağ fikrinin geçeğe dönüştürülmesi için yeni ve verimli haberleşme ve ağ modelleri gerekmektedir. Bu tezde, elektrokimyasal haberleşmeyi kullanan hareketli tasarsız moleküler nanoağ (MAMNET) tasarlamak için ilk adım atıldı. MAMNET, birbirleriyle fiziksel bağlantı kurduklarında elektrokimyasal haberleşme ile bilgi paylaşımı yapan hareketli nanomakine ve bilgi istasyonlarından oluşmaktadır. MAMNET için nanomakinelerin ve bilgi istasyonlarının hareketli olmasından kaynaklanan aralıklı bağlantı, üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konudur. Bu tezde, hareketliliğin yol açtığı sonuçlar ve elektrokimyasal haberlemenin performansı analitik bir çerçevede birleştirilerek sunulmuştur. Bu analitik model kullanılarak MAMNETin performansı üzerine sayısal analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre MAMNET gelecekteki öncü nanoağ uygulamaları için yeterli derecede yüksek çıktıyı, yeterli miktarda gecikme ile sağlayabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Recent developments in nanotechnology have enabled the fabrication of nanomachines with very limited sensing, computation, communication, and action capabilities. The network of communicating nanomachines is envisaged as nanonetworks that are designed to accomplish complex tasks such as drug delivery and health monitoring. For the realization of future nanonetworks, it is essential to develop novel and efficient communication and networking paradigms. In this thesis, the first step towards designing a mobile ad hoc molecular nanonetwork (MAMNET) with electrochemical communication is taken. MAMNET consists of mobile nanomachines and infostations that share nanoscale information using electrochemical communication whenever they have a physical contact with each other. In MAMNET, the intermittent connectivity introduced by the mobility of nanomachines and infostations is a critical issue to be addressed. In this thesis, an analytical framework that incorporates the effect of mobility into the performance of electrochemical communication among nanomachines is presented. Using the analytical model, numerical analysis for the performance evaluation of MAMNET is obtained. Results reveal that MAMNET achieves adequately high throughput performance to enable frontier nanonetwork applications with sufficiently low communication delay.