The effect of instructional comics on sixth grade students' achievement in heat transfer
Eğitici çizgiromanların altıncı sınıf öğrencilerinin ısı transferi kavramındaki başarısı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 268456
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitici çizgiromanların altıncı sınıf öğrencilerinin ısı ve sıcaklık kavramlarındaki başarısı üzerindeki etkilerini sınamaktır. Bu çalışmanın evreni Yüzüncü Yıl semtinde bulunan kamuya ait ilköğretim okullarındaki tüm altıncı sınıf öğrencileridir. Çalışmanın örneklemi ise Yüzüncü Yıl semtindeki üç ilköğretim okulunda okuyan 113 altıncı sınıf öğrencisidir. Çalışma, öntestin fen ve teknoloji dersi madde ve ısı ünitesinin başında uygulanmasıyla başlamıştır. Sonra, deney grubundaki öğrencilere iki hafta boyunca bir dizi eğitici çizgiroman uygulanmıştır. Daha sonra, çalışma sontest uygulamasıyla sonlandırılmıştır. Elde edilen veriler MANCOVA kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizde bağımsız değişken öğrencilere uygulanan öğretim yaklaşımıdır, bağımlı değişkenler ise öğrencilerin ısı transferi kavramındaki başarısı, fenden hoşlanma düzeyi ve kendilerinin fendeki başarı algılarıdır. Sonuçlar uygulanan öğretim yaklaşımının bağımlı değişkenlerin bileşkesi üzerinde bir etkisinin bulunmadığını göstermiştir. Ancak, bağımsız değişkenin bağımlı değişkenler üzerindeki etkileri ayrı ayrı incelendiğinde, deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundakilere göre daha yüksek bir başarı düzeyine ulaştıkları görülmüştür. Öte yandan, iki grup arasında fenden hoşlanma ve fendeki başarı algısı açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Buna ek olarak, çizgiromanların isteksiz öğrencilerin derse katılımını artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of instructional comics on sixth grade students' achievement in heat and temperature. The population of the study was all of the sixth grade students in public elementary schools in Yüzüncü Yıl district. The sample of the study was 113 sixth graders from three public elementary schools in Yüzüncü Yıl district. In the beginning of the matter and heat chapter of science and technology course, the implementation started with the pretest. Then, a series of comics were implemented to the students for two weeks. Then, the implementation ended with the posttest. Data were analyzed through MANCOVA where the independent variable is the treatment implemented to the students. The dependent variables are students' achievement in heat transfer, enjoyment of science and perception of success in science. It was statistically found that there is no significant effect of the treatment on the combination of the dependent variables. However, when the effects of the treatment on the dependent variables is investigated separately, it was found that students in the treatment group got significantly higher scores than the students in the control group. On the other hand, it was also found that there is no significant difference in students' enjoyment of science and their perception of success in science between the groups. In addition, it was observed that instructional comics increase the participation of reluctant students.