Ethernet based real time communications for embedded systems
Gömülü sistemler için ethernet tabanlı gerçek zamanlı haberleşme
- Tez No: 268460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ethernet teknolojisinin hızla gelişmesi diğer alanlarda olduğu gibi endüstri alanında dikkatleri çekmiş ve kullanım yolları aranmaya başlanmıştır. Gerçek zamanlılık ihtiyaçları nedeniyle standard Ethernet protokollerinin kullanılamayacak oluşunun anlaşılmasıyla sanayii ve akademik kaynaklar bu eksikliği kapatmaya yönelik çözümler üretmeye başlamışlardır. Bu tez çalışmasında Gerçek Zamanlı Ethernet ve RTXX Protokol algoritmalarının gerçek donanım uyarlamaları gerçekleştirilmiş ve donanım üzerinde davranışları izlenmiştir. Sistemin gerçek zamanlılığını etkileyen her bir parametre ayrı ayrı incelenmiş ve çözüm önerileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fast paced improvement of Ethernet technology has also received attention in the industry field like it did in other fields and ways of usage have started to be studied. As it is understood that the standard Ethernet protocols cannot be used due to the unsatisfied real time requirements, industrial and academic researchers have started to develop solutions to overcome this deficiency. In this thesis, the real hardware adaptations of Real Time Ethernet and RTXX protocol algorithms are implemented and their behaviors on the hardware are observed. Each parameter that affects the system?s real time behavior is individually examined and the solution proposals are discussed.