Stochastic inventory modelling
Stokastik envanter modellemesi
  1. Tez No: 268459
  2. Yazar: ERHUN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SERİN, PROF. DR. GEERT JAN VAN HOUTUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezde, Nedtrain'deki tamir edilebilir parçalar için yeni envanter kontrolmekanizmaları geliştirildi. Sürekli takip edilen ve teker teker ikmal edilen, çok parçalı,çok kademeli bir sistem incelenmiştir ve her bir kontrol mekanizmasında farklı bir talepkarşılama seçeneği vardır. Her bir yerel envanter noktasında, talepler için bir beklemesüresi kısıtı vardır; ve amaç, toplam sistem maliyetini minimize etmektir. Yerel vemerkezi depodaki en iyi ?base stock? (S-1,S) politikasını bulmaya yönelik bir sezgiselyöntem önerilip benzerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master thesis study, new inventory control mechanisms are developed for therepairables in Nedtrain. There is a multi-item, multi echelon system with a continuousreview and one for one replenishment policy and there are different demand supplyoptions in each control mechanism. There is an aggregate mean waiting time constraintin each local warehouse and the objective is to minimize the total system cost. The basestock levels in each warehouse are determined with an approximation method. Thendifferent demand supply options are compared with each other.