Real time 3D surface feature extraction on fpga
Fpga kullanarak 3B yüzeylerin özniteliklerinin gerçek zamanlı olarak çıkartılması
- Tez No: 268466
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Uzaklık haritaları ile ifade edilen üç boyutlu (3B) yüzeylerin, ortalama (H) veGaussian (K) eğrilik analizleri kullanılarak özniteliklerinin çıkartılması, nesnealgılamadan tanımaya kadar olan birçok bilgisayar görüntü işleme algoritması içinönemli bir teknik olarak görülmektedir. Ortalama ve Gaussian eğrilik analizleribilgisayarlar üzerinde yazılım tabanlı olarak geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Buçalışmada, FPGA üzerinde gerçek zamanlı çalışan sayısal eğrilik işlemcisitasarlanmıştır. Hız bakımından yazılım tabanlı uygulamalara alternatif olarak,çoklu ölçekler üzerinde H ve K analizlerine göre yüzey sınıflandırması yapabilen,iki adet farklı sayısal eğrilik işlemcisi geliştirilmiştir. Bu iki işlemci farklı türevhesaplama yaklaşımları kullanmaktadır. İşlemciler içerisinde, analizler içingerekli olan gerçek zamanlı karekök hesaplama devresi tasarlanmıştır. Bu devre,giriş sayılarının olasılıklarını göz önünde tutarak, hatanın en az olması için gereklibölgelerde RAM kullanan yada doğrusal tahmin yapan bir yapıdır. Analiz edilenyüzeyler sabit noktalı sayı temsilleri ile ifade edilmektedir. İşlemciler MatLabüzerinde tasarlanmış ve test edilmiş, VHDL donanım dili ile iki farklı FPGAüzerinde çalıştırılmıştır. Donanım, simülasyon ve yazılım sonuçları birbirleri ilekıyaslanmıştır. Ayrıca hız sonuçları ve güç tüketimleri de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Three dimensional (3D) surface feature extractions based on mean (H) andGaussian (K) curvature analysis of range maps, also known as depth maps, is animportant tool for machine vision applications such as object detection,registration and recognition. Mean and Gaussian curvature calculation algorithmshave already been implemented and examined as software. In this thesis,hardware based digital curvature processors are designed. Two types of real timesurface feature extraction and classification hardware are developed whichperform mean and Gaussian curvature analysis at different scale levels. Thetechniques use different gradient approximations. A fast square root algorithmusing both LUT (look up table) and linear fitting technique is developed tocalculate H and K values of the surface described by the 3D Range Map formedby fixed point numbers. The proposed methods are simulated in MatLab softwareand implemented on different FPGAs using VHDL hardware language.Calculation times, outputs and power analysis of these techniques are compared toCPU based 64 bit float data type calculations.