Assessment of the effect of hydroelectric power plants' governor settings on low frequency inter area oscillations
Hidroelektrik santrallerin hız regülatörü ayarlarının düşük frekanslı bölgeler arası salınımlara etkisinin incelenmesi
- Tez No: 268465
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NEZİH GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Türkiye iletim sistemi operatörü TEIAS, Türkiye İletim Sistemi ve ENTSO-E CESA (eski adıyla UCTE) sistemlerinin senkron paralel bağlantısını amaçlayan bir proje yürütmektedir. Bu amaçla yürütülen çalışmaların ışığında, bu çalışmada, Türkiye Elektrik Sistemi'ndeki büyük güçteki hidroelektrik santrallerin hız regülatörü ayarlarının, bağlantı sonucu oluşması muhtemel bölgeler arası salınımlara etkisi üzerine yoğunlaşılmıştır. İki iletim sisteminin senkron parallel bağlantısının ardından oluşması muhtemel bölgeler arası salınımların frekansı 0.15 Hz civarındadır ki, bu çalışmanın ilk iki bölümünde gösterildiği üzere, bahsedilen salınım frekansı, üretim tesislerinin hız regülatörleri ve türbinlerinin de tepkisel olduğu frekans bandına denk gelmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, bölgeler arası salınımların sistem frekans kararlılığı üzerindeki olumsuz etkilerini asgariye indirmeyi amaçlayan hidroelektrik santral hız regülatörü ayarlarına ulaşmak için kullanılan türbin ve hız regülatörü modelleri açıklanmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, sistemin üretim tüketim dengesizliği durumundaki davranışını da gözeterek, bölgeler arası salınımların sistem frekans kararlılığı üzerindeki olumsuz etkilerini asgariye indirmeyi amaçlayan hidroelektrik santral hız regülatörü ayarlarının tespit edilme yöntemi açıklanmış ve bu yöntemle elde edilen hız regülatörü ayarlarının frekans kararlılığı üzerindeki etkisi çok makineli bir güç sisteminde gösterilerek, önerilen ayarların sistem işletimine uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Sonrasında, Türkiye Elektrik Sistemi'ndeki bütün büyük güçteki hidroelektrik santraller için, önerilen yöntemle elde edilen hız regülatörü ayarlarının sistem genelindeki sönümlendirme performansını arttırıcı etkisi gösterilmiştir. Çalışmanın son bölümünde, ENTSO-E CESA sistemi ile senkron parallel bağlantı sonrasında, hidroelektrik santrallerin sistem frekans kararlılığı gözetilerek işletilmesi noktasında elde edilen sonuçlar ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Turkish TSO (TEIAS) has been leading a project that aims the synchronous interconnected operation of the Turkish Power System and the ENTSO-E CESA (former UCTE) System. For this purpose, this study concentrates on the specific problems related to the electromechanical systems of large size hydroelectric power plants regarding low frequency inter area oscillations, which are prone to occur once the interconnected operation is established. The expected frequency of inter area oscillations after interconnected operation is close to 0.15 Hz, which is in the frequency range of the speed governing structures of turbines, as explained in the first two sections of the thesis. In the third section, the nonlinear turbine governor model used throughout the study is explained. In the following part, the governor parameter tuning study with regard to the defined performance objectives is explained. Afterwards, the effect of the retuned governor settings of the sample hydroelectric power plants on a simple multi machine power system is shown. Following that, the system wide effect of removing the sources of negative damping, which are strongly dependent on the governor settings of the major hydroelectric power plants of the Turkish Power System, is shown. In the final part, conclusions are made on the operation of the hydroelectric power plants regarding the frequency stability of the system after synchronous interconnected operation of the Turkish Power System and the ENTSO-E CESA System.