Developing a spatial decision support system for telecom wireline infrastructure of Ankara city
Telekom kablo altyapısı için mekansal karar destek sistemi geliştirmesi, Ankara örneği
- Tez No: 268471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ZUHAL AKYÜREK, UZMAN TUNCAY KÜÇÜKPEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Jeodezi ve Fotogrametri, Science and Technology, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez telekom kablo altyapısı için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile veritabanı oluşturma, sistem tasarımı ve uygulama geliştirmeyi kapsamakta ve mekansal karar destek uygulamaları ve haritalandırılmış sabit telefon abonelerinin koordinatlarının acil çağrılar için sağlanması üzerine de yoğunlaşmıştır. Eskiden Telekomunikasyonun ana görevi ses iletişim aktivitelerini sağlamaktı. Günümüzde ise ses, internet, veri ve görüntü iletişimi yapılabilmektedir. Bu yeni servisler daha geniş kapasiteli altyapı döşenmesini ve/veya varolan altyapının Fiber Optik kablolarla değiştirilmesi gerktirmektedir. Telekom hem fiziksel hemde mantıksal ilişkileri ile çok karmaşık bir altyapıya sahiptir. Yeni yatırımlar ve değişiklik aktiviteleri ile daha iyi servis verebilmek için bu altyapıyı iyi yönetmek önemlidir. Bu ihtiyaçlardan dolayı tlekom altyapısı görsel olarak fiziksel ve mantıksal ilişkileri gösteren CBS ile yönetilmelidir.Bu çalışma, Turk Telekom (TT) için kabloların sayısallaştırılması, abonelerin harita üzerine yerleştirilmesi ve koordinatlarının servis edilebilmesini içeren CBS sistemi kurulmasını amaçlamaktadır. Harita verileri Oracle Spatial Data Eklendisi (SDO) ile tutulmakta, mekansal veri bilgileri ise MapInfo MapCatalogda tutulmaktadır. 81 ilin veri şemaları oluşturulmuştur. Uygulamalar Borland Delphi versiyon 7 ve Microsoft .NET framework ile geliştirilmiştir. Şimdiye kadar TT için sahada mevcut altyapısının yerini ve kalitesini bilmesi ve servislerini iyileştirebilmek için nerelerin değiştirme, iyileştirme ve yeni inşaata ihtiyacının olduğuna mekansal olarak karar verebilmesi için birçok uygulama geliştirilmiştir. Bu çalışma, mevcut altyapının ve müşterilere verilen hizmetlerin iyileştirilmesi için CBS ortamında sayısallaştırılan şebeke ve haritaya yerleştirilen abone dataları kullanılarak alternatif bir mekansal karar destek sistemi olarak sunulmuşur. Çalışma müşterinin yerinde ve Telekom elemanları ile birlikte geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis covers database creation, system design and application development for wireline telecom infrastructure within Geographical Information Systems (GIS) and concentrates on spatial decision support applications and serving wireline subscriber coordinates for emergency calls in Ankara. Currently voice, internet, data and video communications are available. These new services need better bandwidth capacity and/or renewal of infrastructure with Fiber Optical cables. Telecom has complex wireline infrastructure, both in physical and logical topology. It is important to manage this complex infrastructure to give better services with new installation and update activities. Due to these requirements Telecom infrastructure needs to be managed with GIS, which visually provide physical and logical relationships.It?s aimed to build a GIS system for Turk Telecom (TT) including digitization of wireline cable infrastructure, geocoding subscribers and serving the coordinates of subscribers. The data layers are stored in Oracle Spatial Data Option (SDO) and spatial data information is kept in MapInfo MapCatalog. The data schemes for 81 provinces are created. There are several GIS applications developed so far for the infrastructure of TT, since TT needs to know the location and quality of the infrastructure already present in the field and needs spatially to decide on areas that need maintenance including improvement, replacement, and new installations to improve the service. This study is presented as an alternative spatial decision support system for the improvement of the current infrastructure and services given to the customers. This study is carried out with customer participation and on site development with Telecom staff.