Assessment of occupational noise exposure of a plant in oil industry
Petrol endüstrisindeki bir tesiste mesleki gürültüye maruziyetin değerlendirilmesi
- Tez No: 268472
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN AYŞE BİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İş dünyasında önemli bir problem olan gürültü; ağır sanayide özellikle petrol endüstrisinde çalışanların sağlığını, emniyetini, üretkenliğini ve çalışma verimini etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, şirketin daha önce aldığı önlemleri, gürültünün çalışanlar üzerindeki olumsuz etkileri açısından değerlendirmektir. Bu amaçla iki yaklaşım benimsendi. İlk olarak, işçilere dağıtılan anketler yoluyla (cevaplama oranı: %86) maruz kalınan gürültünün işçiler tarafından değerlendirilmesinin yanı sıra, çalışanların çalışma verimlerini etkileyen faktörler ve çalışma koşulları araştırıldı. İkinci olarak, gürültülü ve çok gürültülü olarak değerlendirilen binalarda gürültü düzey ölçer ile gürültü ölçümleri yapıldı. 28 işçinin bireysel gürültü maruziyetleri ise dozimetre ile ölçüldü. 11 binanın iç ortam gürültüsü ve gürültünün işçilerin çalışma verimleri üzerindeki etkisi sırasıyla orta ve az etkili olarak bulundu. İş yeri endeksi 3 (5 üzerinden) olarak belirlendi. Çalışma koşulları ile ilgili endeks ise ortalama 4 (5 üzerinden) olarak bulundu. Ölçüm yapılan altı binadaki Leq değerlerinin 66,8 -100 dBA aralığında kaldığı görüldü. 28 işçiden 12'sinin 80 dBA'nin üzerinde gürültüye maruz kaldığı gözlemlendi. Yukarıda sözü edilen yaklaşımların sonucunda elde edilen öznel (anketler) ve objektif (gürültü ölçümleri) sonuçlar, çalışanın verimliliğinin tahmininde yardımcı olacağı gibi ilgili şirketin planma stratejisine de veri tabanı oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Noise, which is a noteworthy problem in the world of workers, influences the health, safety, productivity and efficiency of those working in heavy industries and especially those working in petroleum industry. The objective of this study is to reassess the protective measures, taken previously by the company, from the point of view of the negative effects of noise on the workers. For this purpose, two approaches are adopted. Firstly, through questionnaires (response rate: 86%) distributed to workers, their subjective rating of, the noise levels to which they are exposed, the factors affecting their working efficiency and, their working conditions are searched. Secondly, noise levels, in the buildings rated as highly and very highly noisy, are measured by sound level meter. Self-exposure of 28 workers is measured by dosimeter. The overall ambient noise level of the 11 buildings and effect of noise on the working efficiency of the workers working in these buildings were respectively found to be moderate and slightly affected. The workplace index was 3 (out of 5). The working conditions index was on the average 4 (out of 5). The Leq values measured in six of the buildings were found to be in the range of 66,8 ? 100,0 dBA. 12 out of 28 workers were observed to be exposed to noise levels greater than 80 dBA. The objective (noise measurements) and subjective (questionnaire) results obtained at the end of the afore-mentioned approaches will be of help in the orientation of the workers while estimating their work efficiency and will also serve as a data base for the planning strategy of the interested company.