Approaches for multi-attribute auctions
Çok amaçlı açık arttırmalar için çözüm yaklaşımları
- Tez No: 268516
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Literatürdeki elektronik açık arttırma çalışmaları giderek artmaktadır. Birçok araştırmacı bu problemi tek amaçlı olarak ele almıştır. Problemin çok amaçlı hali ise daha gerçekçidir. Buna karşın, çok amaçlılık problemin çözümüne büyük bir zorluk getirir. Hesaplama zorluklarının üstesinden gelmek için, çok amaçlı çok ürünlü açık arttırmalar için bir evrimsel algoritma geliştirdik.Evrimsel algoritma kullanarak, bütün Pareto yüzeyini oluşturmaya çalıştık. Ayrıca, iyi başlangıç çözümleri ve bunları evrimsel algoritmanın başlangıç nufüsuna eklemek için sezgisel yöntemler de geliştirdik. Evrimsel algoritmayı rassal olarak oluşturulan problemler üzerinde denedik ve sonuçları tamsayı programlamalarla elde ettiğimiz gerçek Pareto yüzeylerle karşılaştırdık.Ayrıca hem alıcıya hem de satıcıya çok amaçlı, tek ürünlü, çok turlu açık arttırmalarda yardım sağlayan bir etkileşimli yaklaşım geliştirdik. Alıcı her turda geçici bir kazanan seçmektedir. Bu yaklaşım, her satıcıya açık arttırmanın bir sonraki turunda rekabet edebilmesi için gerekli nitelikler konusunda destek sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
There is a growing interest in electronic auctions in the literature. Many researchers work on the single attribute version of the problem. Multi-attribute version of the problem is more realistic. However, this brings a substantial difficulty in solving the problem. In order to overcome the computational difficulties, we develop an Evolutionary Algorithm (EA) for the case of multi-attribute multi-item reverse auctions.We generate the whole Pareto front using the EA. We also develop heuristic procedures to find several good initial solutions and insert those in the initial population of the EA. We test the EA on a number of randomly generated problems and compare the results with the true Pareto optimal front obtained by solving a series of integer programs.We also develop an exact interactive approach that provides aid both to the buyer and the sellers for a multi-attribute single item multi round reverse auction. The buyer decides on the provisional winner at each round. Then the approach provides support in terms of all attributes to each seller to be competitive in the next round of the auction.