Effect of case based learning on 10th grade students' understanding of gas concepts, their attitude and motivation
Örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin onuncu sınıf öğrencilerinin gazlar konusu ile ilgili kavramları anlamalarına, tutumuna ve motivasyonuna etkisi
- Tez No: 268515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEZDAN BOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, kavramsal değişim koşulları göz önünde bulundurulmuş örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin, 10.sınıf lise öğrencilerinin gaz kavramlarıyla ilgili kavram yanılgılarını gidermeye etkisini incelemektir. Ayrıca, bu öğretme metodunun öğrencilerin kimyaya karşı tutumlarına ve motivasyonlarına etkisi araştırılmıştır.Bu çalışma 2008-2009 öğretim yılında hem düz lisede hem de Anadolu lisesinde gerçekleşmiştir. Çalışmaya toplam olarak 128, 10.sınıf öğrencisi katılmıştır. Her okul için, aynı kimya öğretmeninin sınıflarından biri deneysel grup, diğeri ise kontrol grup olarak rastgele olarak atanmıştır. Deney grubundaki öğrenciler örnek olaya dayalı öğrenme yöntemi doğrultusunda eğitim alırken, kontrol grubundaki öğrenciler geleneksel yönteme dayalı eğitim almışlardır.Gaz Kavram Testi, Kimyaya Karşı Tutum Ölçeği ve Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketi öğrencilerin gazlar konusundaki kavram yanılgılarını, gaz kavramlarını anlamalarını, kimyaya karşı tutumlarını ve motivasyonlarını belirlemek için her iki gruba öntest ve sontest olarak uygulanmıştır.Örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin gaz kavramlarını anlamalarına etkisi ve kimyaya karşı tutumları iki tane kazanım puanlara dayandırılmış varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin motivasyonlarına etkisi kazanım puanlarına dayandırılmış çok yönlü varyans analizi (MANOVA) ile araştırılmıştır. Sonuçlar örnek olaya dayalı öğrenme modelinin geleneksel yönteme kıyasla öğrencilerin gazlarla ilgili kavram yanılgılarını gidermede etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, bu yöntemin Anadolu lisesindeki öğrencilerin kimyaya karşı tutumlarını ve motivasyonlarını geliştirmede etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the present study was to investigate the effect of case-based instruction based on conceptual change conditions to overcome 10th grade students? misconceptions related to gas concepts. Moreover, the effect of this method on students? attitudes toward chemistry and their perceived motivation was explored.The study was carried out during the 2008-2009 academic year at both a state high school and an Anatolian high school. A total of 128 tenth grade students were the participants of the study. One of the classes of the same chemistry teacher was randomly assigned as experimental group and one of them was control group in each school. Students in experimental groups were instructed by case-based learning based on conceptual change conditions while the control group students received traditionally designed chemistry instruction.Gas Concept Test, Attitude toward Chemistry and Motivated Strategies for Learning Questionnaire were administered to both groups of students as pretest andposttest to determine the students? misconceptions and their understanding of gas concepts, their attitude toward chemistry and perceived motivation.Two two-way ANOVA based on gain scores were used to assess the effect of case-based learning on students? understanding of gas concepts and attitudes toward chemistry. In addition, the effect of case-based learning on students? perceived motivation was investigated by MANOVA based on gain scores. The results revealed that case-based learning was an effective method for overcoming students? misconceptions about the gas concepts and promoting their attitudes and motivation towards chemistry in Anatolian high school.