Large format dual-band quantum well infrared photodetector focal plane arrays
Geniş fomatlı çift bantlı kuantum kuyulu kızılötesi odak düzlem dizinleri
  1. Tez No: 268523
  2. Yazar: YETKİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ BEŞİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kuantum Kuyulu kızılötesi fotodedektörler (KKKF) gelecek üçüncü nesil termal görüntüleme sistemlerinde yer almak için diğer dedektör teknolojileri arasında kuvvetli adaylardandır. AlGaAs/GaAs KKKFler, olgunlaşmıs¸ bir malzeme sistemiyle üretilme, gelişmiş ve oturmuş üretim teknolojisine sahip olmak gibi avantajlarının yanında çift bantlı çalışan dedektörler için önemli bir nokta olan dar bantlı tepki özelliğine de sahiptir. Bu tez çalışması AlGaAs/GaAs malzeme sistemi üzerinde, uzun ve orta dalgaboyu kızılötesi bantlarında çalısan çift bantlı KKKF odak düzlem dizinlerinin (ODD) geliştirilmesine odaklanmıştır.Tek bantlı KKKFlerden farklı olarak, çift bantlı çalışma, orta dalgaboyu kızılötesi (ODK) atmosferik penceresinde 4.8 um, uzun dalgaboyu kızılötesi (UDK) atmosferik penceresinde ise 8.4 um tepe duyarlılık dalgaboyu göstermek üzere özel tasarlanan kuantum kuyularının eğimleme gerilimlerinin anahtarlanması prensibiyle elde edilmiştir. Üretilen genis¸ formatlı (640x512) ODD, ODK ve UDK pencerelerinde sırasıyla 5.1 um ve 8.9 um üst kesim dalgaboyuna sahip olup, bu bantlarda sırasıyla 20 mK ve 32 mK (f/1.5, 65K) gürültü eşdeğer sıcaklık farkı göstermiştir.Çift bantlı çalışma için uygulanan eğilim gerilimi anahtarlanması yaklaşımı standart tek bantlı KKKF ODD ile aynı üretim sürecine tabi olup, bu sayede yüksek üretim verimi, yüksek düzgünlük ve düşük maliyet avantajlarına sahiptir. Elde edilen sonuçlar düşük maliyetli, genis¸ formatlı ve yüksek performanslı çift bantlı KKKF ODD üretimi açısından ümit verici olup, KKKFleri diğer teknolojilere kıyasla üçüncü nesil görüntüleme sistemlerinde bir adım öne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Quantum Well Infrared Photodetectors (QWIPs) are strong competitors to other detector technologies for future third generation thermal imagers. QWIPs have inherent advantages of mature III-V material system and well settled fabrication technology, as well as narrow band photo-response which is an important property facilitating the development of dual-band imagers with low crosstalk. This thesis focuses on the development of long/mid wavelength dual band QWIP focal plane arrays (FPAs) based on the AlGaAs/GaAs material system.Apart from traditional single band QWIPs, the dual-band operation is achieved by proper design of a bias tunable quantum well structure which has two responsivity peaks at 4.8 and 8.4 um for midwave infrared (MWIR) and longwave infrared (LWIR) atmospheric windows, respectively. The fabricated large format (640x512) FPA has MWIR and LWIR cut-o wavelengths of 5.1 and 8.9 um, and it provides noise equivalent temperature dierences (NETDs) of 20 and 32 mK (f/1.5 at 65 K) in these bands, respectively.The employed bias tuning approach for the dual-band operation requires the same fabrication steps established for single band QWIP FPAs, which is an important advantage of the selected method resulting in high-yield, high-uniformity and low-cost. Results are encouraging for fabrication of low cost, large format, and high performance dual band FPAs, making QWIP a stronger candidate in the competition forthird generation thermal imagers.