Variability modeling in software product lines
Yazılım ürün hatlarında değişkenlik modelleme
  1. Tez No: 268522
  2. Yazar: BARIŞ CAN CENGİZ KAŞIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yazılım ürün hatları belirli bir alana özgü sistemlerin geliştirilmesi aşamasında yeniden kullanımolanaklarını artırmak için gelişkin araçlar sunmaktadırlar. Bunun sağlanması için ürün hattına aitsistemlerin önemli ölçüde ortaklık bilgisine sahip olması beklenmektedir. Bununla birlikte,çeşitli ürün hattı varlıklarına yayılmış olan değişkenlik bilgisi, bu sistemlerin birbirlerinden ayırtedilmelerini sağlamaktadır. Bu tez ürün hattındaki değişkenliğin yönetilmesine vemodellenmesine odaklanmaktadır. Değişkenliğin modellenmesi için kaygı kavramı ortayaatılmıştır. Bir başka öneri de kaygıya dayalı değişkenlik modellerinin gösteriminde bağlamdanbağımsız gramerlerin kullanılması ve bu yolla geçersiz uygulamaların geliştirilmesininengellenmesidir. Bu yaklaşım örnek bir alan üzerinde, gene bu tez kapsamında ortaya atılanözgün değerlendirme ölçütleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Software product lines provide enhanced means for systematic reuse when constructing systemswithin a particular domain. In order to achieve this, systems in a product line are expected tohave a significant amount of commonality. Variability is what distinguishes these systems fromone another and is spread across various product line artifacts. This thesis focuses on modelingand managing product line variability. The concept of concerns is proposed as a means ofvariability modeling. Another proposal is related to the use of context free grammars to representproduct line variability and to guarantee that any application derived according to the variabilityframework thus defined will be a valid one. This approach is evaluated for an example domain,in the light of novel evaluation criteria that are also introduced in the scope of this thesis.