AISI 3343 çeliği kalıp zımbalarının kaplamasız, PVD tekniği ile TiN ve CrN kaplayarak aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of the wear behaviours of uncoated and TiN and CrN PVD coated AISI 3343 steel punches
- Tez No: 268532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, birçok endüstriyel uygulamalarda hızla gelişmekte olan PVD ( Fiziksel Buhar Biriktirme ) kaplama prosesinin tanıtımı ile kalıp sektöründe yoğun olarak kullanılan AISI 3343 çeliğinin kaplamasız, TiN ve CrN kaplamalı olanlarıyla karşılaştırılıp, aşınma davranışları incelenmiştir. Deney numuneleri Ø34x5mm ebatlarında özdeş olarak işlenmiş ve PVD yöntemiyle TiN ve CrN kaplama işlemi uygulanmıştır. Aşınma için Pin On Disk yöntemi kullanılmış olup, numunelerin aşınma, mikrosertlik gibi mekanik özellikleri ile SEM ve EDS gibi metalografik incelemeleri yapılmıştır. CrN kaplamalı numunelerin aynı şartlarda diğer numunelere oranla daha az aşındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, PVD (Physical Vapour Deposition) coating process which is widely used in industry explained.The wear behaviours of uncoated and TiN and CrN PVD coated AISI 3343 steel have been investigated. The test samples were machined identically with 34mm diameter and 5mm length and were coated with TiN and CrN using PVD method. Pin on disk method was used for wear, microhardness, mechanical properties, SEM and EDS photographes of the specimens were investigated. It was determined that CrN coated specimens wore less than others.