Sıhhi tesisatlar için su tasarruf cihazı tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of water saving device for plumbing
  1. Tez No: 268531
  2. Yazar: RECEP KÖKÇAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olan su, sınırlı ve stratejik doğal bir kaynaktır. Gelecekte suyun yerine geçebilecek yapay bir maddenin bulunamayacağı bilindiğine göre, suyun önemi gün geçtikçe artacaktır. Özellikle artan nüfusa bağlı olarak gelişen teknoloji yanında küresel iklim değişiminin, su kaynakları üzerindeki olumsuz etkisi, su kaynaklarının yeryüzünde homojen olarak dağılmaması, su sorununu şiddetlendirmektedir. Bu nedenle günümüzde, suyun kullanım ve dağıtımındaki dengelere her zamankinden daha çok dikkat edilmesi ve kaynakların yeni stratejilerle akıllıca kullanımı gerekmektedir.Bu çalışmada Dünyada ve Türkiye'deki mevcut su kaynakları, su tasarrufu, tasarım metotları, plastikler hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler öncülüğünde, yaşam alanlarında kullanılan suyun tasarrufu için bir cihaz tasarım ve imalatı yapılmıştır.Tasarımı yapılan mekanizma, su kaynağının bulunduğu yerden esnek bir şekilde ve ayarlanabilir mesafede kullanılacağı yere pratik ve kolay bir şekilde taşımaya yöneliktir. Doğrudan musluklara, kolayca takılabilecek olan otomatik geri sarmalı hortum sistemi, hortumun istenilen yere kadar çekildikten sonra otomatik olarak durması, ucundaki su mandalına basılması ile suyun akar hale gelmesi ve hortumun tekrar çekilmesi ile geri yuvasına dönmesi prensibiyle çalışmaktadır. Özellikle ülkemizde çok fazla su tüketilen yerlerde, bireysel temizlik ve mekan temizliği yapılırken musluktan alınarak suyun kullanılacağı yere tas veya kova gibi kaplarla taşınması esnasında oluşan su israfını önlemek, daha hijyenik koşullar sağlamak, pratik kullanım gerçekleştirmek amacıyla tasarlanmıştır.Mekanizma, musluğa doğrudan bağlanabildiği gibi şebekeye de kolay bir şekilde takılabilecektir. Otomatik olarak geri sarılan hortum mekanizması sayesinde, hortumun hijyenik olmayan zeminle teması engellenmektedir. Doğrudan su kaynağından taşındığı için tas kullanımında, tasın farklı kişiler tarafından kullanılması nedeniyle oluşabilecek hijyen sorunlarını ve aynı zamanda su israfını da ortadan kaldırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The water is an indispensable element of life and it is also one of the limited resources. Hence it is known that an artificial substance can not be found instead of water, importance of water increases in every passing day. Developing technologies, parallel to growing population along with global climate changes impact water resources negatively. As a result, water resources on earth are not distributed as homogeneous, causing water problems to be intensified. Therefore, it is more important than ever to balance water use and distribution and water resources should be used wisely by new strategies.This study supplies information about current water resources, water conservation, design methods and plastics. With the guidance of this knowledge a device is designed and produced to save water resources.The mechanism is designed to carry water from its source in a practical and easier way to an adjustable distance where it is used.Automatic rewind hose system, which would be easily inserted directly to the faucets works on a principle of pulling the hose as desired and pushing the nozzle to use water and re-pulling hose to make it return to its nest.It is designed in the aim of preventing water waste and to supply more hygiene conditions during the water usage especially in our country, where places the water is consumed tensely while cleaning personally and cleaning places which are cleaned by carrying water by cups or buckets.Mechanism can be directly connected to the faucet as well to the water source of the water on the wall. Hence hose is prevented from touching the dirty ground, it is kept clean. Since it will be used directly from its source the system eliminates any hygiene problems may occur due to carrying water via cups by different people.