PLC ile kontrol edilen endüstriyel bir sistemin cep telefonu ile uzaktan kontrolü
The remote control by using mobile phone of an industrial system which is controlled PLC
  1. Tez No: 268534
  2. Yazar: KUDRET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Endüstriyel sistemlerde analog işlemlerin (hız, basınç, sıcaklık, vb.) kontrolü oldukça önemlidir. Bu işlemlerdeki herhangi bir arıza büyük maddi kayıplara yol açabilmektedir. Analog işlemlerin işyerinden uzakta kontrol edilebilmesi çalışmanın temel amacıdır. Farklı uzaktan kontrol metotlarının (cep telefonu, bilgisayar, RF) bir arada çalışması sistemi diğer çalışmalardan ayırmaktadır. Bu çalışmada endüstriyel sistemlerin otomasyonunda sıkça kullanılan PLC (Programable Logic Control) cihazının kontrolü, sabit veya cep telefonu hattına bağlı olan bir DTMF (Dual Tone Multi Frequency) kod çözücü yardımıyla cep telefonu üzerinden sağlanmıştır. DTMF kod çözücüden alınan sinyaller PIC16F628A mikrodenetleyicisi tarafından işlenerek PLC'ye data girişi olarak gönderilmiştir. PLC cihazı Plastik Enjeksiyon Makinası'nın kontrolünü kendi çıkışına bağlı bir RF (Radio Frequency) verici modülle sağlamaktadır. Bu sayede makinenin yanında bulunan RF alıcı üzerinden sistemin kontrolü sağlanmıştır. Enjeksiyon ısısı K tipi bir termokupl vasıtasıyla PLC' nin analog girişine kablo yardımıyla aktarılmıştır. PLC cihazının kullanıcının yakınında kalması, bu PLC' nin internet üzerinden kontrolünü kolaylaştırmıştır. Uzaktan masaüstü izleme programı olan TeamViewer programı sayesinde, PLC' nin anlık durumları internet üzerinden de takip edilmiştir. Böylece herhangi bir GSM (Global System for Mobile Communications) modülü veya operatör paneli kullanılmadan daha ucuz ve pratik uzaktan kontrol sağlanmıştır. Çalışmanın sonunda rezistansların sıcaklık kontrolü, soğutma suyu sistemine ait üç fazlı asenkron motorun hız kontrolü ve pnömatik motorlara ait valflerin basınç kontrolü, cep telefonu kullanılarak gerçekleştirilmiştir. IP kamera ve cep telefonu ekranından sistemin anlık durumu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The controlling of analogue processes in industrial systems such as (speed, pressure, heat, et cetera) is extremely important. Any malfunction in these processes is likely to cause great material losses. The basic aim of this study is realising the remote control of analogue processes away from the business place. The main distinguishing feature of this study is that, it uses various remote control methods (mobile phone, computer, RF) at the same time. In this study the control of PLC (Programable Logic Control) device which is commonly used in the automation of industrial systems is realised by a DTMF (Dual Tone Multi Frequency) decoder connected to a desk phone or mobile phone. Signals received from DTMF decoder has been processed by PIC16f628A microprocessor and sent to PLC device as data. Plc device controls the plastic injection machine by a RF (Radio Frequency) transmitter module connected to its output jack. Thus the control of the system is executed by the receiver on the machine. The heat of injection is transferred to the analogue entrance of the PLC by a cable via a K-type thermocouple. The close position of PLC device to the user makes the controlling of the PLC, which is connected to the computer, easier. Using a desktop monitoring programme called teamviewer, the momentary conditions of the PLC device is checked through internet. So that without using a GSM (Global System for Mobile Communications) module or an operator panel, cheaper and more practical remote control is succeeded. At the last part of the study, the heat control of the resistances, the speed control of the three phased asynchronous engine which belongs to the cooling water system and the pressure control of the valves of air operated engines are realised by mobile phone. Momentary conditions of the system is monitored through an IP camera and mobile phone screen.