Herhangi bir nesne veya hedefin belirli bir uzaklıktaki kızılötesi imzasının atmosferik etkiler hesaba katılarak analizi
The infrared signature analysis of any object or target from a definite distance by using atmospheric effects
  1. Tez No: 268536
  2. Yazar: YALÇIN ATA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada; bir nesne veya hedefin sahip olduğu sıcaklığa bağlı olarak herhangi bir mesafedeki kızılötesi görüntüsünün ve imzasının atmosferik etkilere göre analizi yapılmıştır.Günümüzde savunma sanayisinde atmosferik modelleme ve kızılötesi imza hesaplanması ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan en büyük sorun, gizlilik nedeniyle yapılan çalışmaların tümüne erişilememesidir. Atmosferik modelleme yapan ve kızılötesi imza hesaplayan bazı yazılımlar mevcut olmasına rağmen bu yazılımların kaynak kodlarına ulaşılamamaktadır. Birçok ülke ve kuruluş bu tür yazılımlara kısıtlı erişim imkanı sağlamaktadır.Atmosferik parametreler kullanılarak kızılötesi görüntü çekiminin yapıldığı zaman için ortamın atmosferik iletim katsayısı hesaplanmıştır. Referans nokta için hedefe ait kızılötesi imza değeri hesaplanmıştır. Atmosferik iletim katsayısı hesaba katılarak referans kızılötesi imza değerinin herhangi bir mesafe ve açıdaki kızılötesi imza değeri bulunmuştur. Aynı mesafedeki termal görüntüden kızılötesi imza değeri hesaplanarak, modelde elde edilen değer ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar geliştirilen modelin doğruluğunun yüksek olduğunu göstermektedir (>%85).Ek olarak hedefin termal görüntüsü üzerinden hedef büyüklüğünü hesaplamaya imkan veren bir model geliştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar geliştirilen modelin yüksek doğruluğa sahip olduğunu göstermektedir.Türk savunma sanayisinde bu konularda dışa bağımlılık yüksek orandadır. Bu doktora çalışmasının özellikle kızılötesi imzanın hesaplanması noktasında önemli bir temel sağlayacağı düşünülmektedir. İlerleyen zamanlarda bu çalışmanın geliştirilmesi, gerekli altyapı ve iş gücünün temini ile dışa bağımlılığın azaltılması ve milli çalışmalarla kızılötesi imzanın hesaplanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; thermal image and signature of any object or target which have any temperature and from any distance has been analysed by taking into account atmospheric effects.At the present time, the most important problem related to atmospheric modelling and infrared signature calculation applications in the defence industry is out of reach problem for studies because of secrecy. In spite of availability of some atmospheric modelling and IR signature calculation softwares, it is not possible to access source codes for those softwares. Many countries and companies just provide limited access to those softwares.By using atmospheric parameters which are belong to day of thermal image measurement, atmospheric transmission coefficient was calculated. Infrared signature was calculated for the image at the reference point. By taking into account transmission coefficient and reference point infrared signature value, for any distance and any angle infrared signature was calculated. For same distance infrared signature was calculated and compared with the result obtained from our model. The results show that our model has a significant accuracy (>85%)An additional model has developed to calculate target size from its thermal image. Obtained results show that this model has a good accuracy.In Turkish defence industry for these subjects, dependency is very high. It is thought that this doctorate study will be an important basis especially point of IR signature calculation. In the future by developing this study, assuring infrastructure and manpower; it is aimed to decrease foreign dependency and calculate IR signature with national works.