Yüksek gerilim iletim hatlarında aşırı gerilimler
Overvoltages in high voltage transmission lines
  1. Tez No: 268543
  2. Yazar: NURGÜL OROZALİEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Enerji iletim sistemlerinde faz iletkenlerine, direklere veya koruma iletkenlerine yıldırım düşmesi halinde aşırı gerilimler oluşmaktadır. Bu çalışmada yüksek gerilim iletim sistemlerinde oluşan aşırı gerilimler analiz edilmiştir. Enerji iletim sisteminin parametreleri kullanılarak, MATLAB programında pratikte yaygın olarak kullanılan yürüyen dalgalar metodu, Lattice diyagramıyla ilgili bilgisayar programı geliştirilmiştir ve analiz edilmiştir. Çeşitli durumlar düşünülerek, değişik sistem parametreleri ile bu program çalıştırılmış ve elde edilen sonuçlar irdelenmiştir. Parametrelere ve sistem özelliklerine bağlı olarak aşırı gerilimlerin en büyük değerleri ve buna etki eden faktörler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the over voltages, which occur in high voltage transmission systems. A computer program concerning the traveling waves and Lattice diagrams has been developed using the parameters of the electrical transmission system. Considering different conditions, the program has been tested with various system parameters and the results obtained have been examined. The major values of over voltages depending upon the parameters and the characteristics/properties of the system and the factors affecting these values have been determined.