Yapay zeka yardımı ile redüktör seçimi
Reducer selection using artificial intelligence
  1. Tez No: 268544
  2. Yazar: BİROL ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, bir redüktör kataloğundaki 1200 adet Redüktör arasından tasarım değişkenleri de dikkate alınarak en uygun redüktörün seçimi için yapay zeka yönteminin kullanılması planlanmıştır. Veri tabanı olarak ?Yılmaz redüktör? firmasının redüktör kataloğu esas alınmıştır. Yapay zeka program türlerinden de ?Yapay sinir ağları? kullanılarak yapay sinir ağları tabanlı Qwicknet 2.23 programından faydalanılmış ve programda kullanılan parametreler excel ortamına aktarılarak redüktör çalışma değerlerini içeren veri tabanı oluşturulmuştur. İlgili program kullanılarak excel ortamında oluşturulan veri tabanı yardımı ile yapay zekâ programının öğrenme düzeyi tesbit edilmiş, daha sonra öğrenmenin yeterli olup olmadığının kontrolü yapılarak redüktör seçimine gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an artificial intelligence method has been planned to be select the most convenient reducer from among 1200 commercially available ones in a firm inventory considering the design variables. The catalogue of the `Yılmaz Gearbox? has been taken as a database for the analysis. Among the possible artificial intelligence methods, the neural network has been exploited with the help of an artificial neural network-based program called Qwicknet 2.23. The parameters used in this program have been transferred to excel environment, which helps to generate the database for the operation constraints of the reducer. The learning ability of the artificial intelligence method has been determined with the use of the artificial neural network program, which uses the parameters from the excel database. Finally, the reducer has been chosen by controlling the degree of learning.