Hiperbolik ve küresel dörtyüzlülerin ayrıt ve gram matrislerinin karakteristik değerlerinin geometrik yorumları
The geometric interpretatinon of characteristic values of gram and edge matrices of the hyperbolic and spherical tedrahedron
- Tez No: 268546
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ KARLIĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez 7 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olarak düzenlenmiştir, ikinci bölüm temel kavramlar. Üçüncü bölümde,bir hiperbolik dörtyüzlünün Gram matrisinin karakteristik değer ve karakteristik vektörlerine bağlı dihedral açıları ile Ayrıt matrisinin karakteristik değer ve karakteristik vektörlerine bağlı ayrıt uzunlukları verildi. Dördüncü bölümde, bir küresel dörtyüzlünün Gram matrisinin karakteristik değer ve karakteristik vektörlerine bağlı dihedral açıları ile Ayrıt matrisinin karakteristik değer ve karakteristik vektörlerine bağlı ayrıt uzunlukları verildi. Beşinci bölümde, hiperbolik uzayda bazı özel dörtyüzlülerin yükseklik ve tepe açıları arasında yeni sonuçlar verildi. Altıncı bölümde, küresel uzayda bazı özel dörtyüzlülerin yükseklik ve tepe açıları arasında yeni sonuçlar verildi. Yedinci bölümde de bulgular özetlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of seven chapters .The first and second chapters are prepared as introduction and basıc concepts. In the third chapter, dihedral angels in terms of characteristic values and characteristic vectors of Gram matrix, and edge lengths related with characteristic values and characteristic vectors of edge matrix of a hyperbolic tetrahedron are given. In the forth chapter, dihedral angels in terms of characteristic values and characteristic vectors of Gram matrix, and edge lengths related with characteristic values and characteristic vectors of edge matrix of a spherical tetrahedron are given. In the fifth chapter, new results among vertex angle and hights of some special tedrahedra in hyperbolic space are given. In the sixth chapter, new result among vertex angle and hights of some special tedrahedra in spherical space are given. In the seventh chapter, the conclusions of those findings are summarized.