Bir boyutlu ters saçılma problemlerinde C özelliği ve I-fonksiyonu
Property C and the I-function of the one dimensional inverse scattering problems
  1. Tez No: 268547
  2. Yazar: HÜSEYİN ENGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL MISIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada bir boyutlu saçılma problemleri için C özelliğini ve I-fonksiyonu incelendi. İlk olarak bazı koşullar altında -u^''+q(x)u=k^2 u Sturm-Liouville diferensiyel denklemi için saçılma verileri oluşturuldu. Sonra bu problemin çözümlerinin tamlığını veren C özelliğini tanımlanarak incelendi. Daha sonra inversiyon prosedürlerinde ve q(x) potansiyelini bulmada kullanışlı olan ve empedans fonksiyonu olarak bilinen I-fonksiyonu tanımlandı. Son olarak Marchenko ve Gelfand-Levitan inversiyon prosedürleri ve uygulamalarına kısaca göz atıldı.
Özet (Çeviri)
In this work we investigate the property C and the I-function of the one dimensional inverse scattering problem. First we constitude scattering data for -u^''+q(x)u=k^2 u Sturm-Liouville differential equation under some initial conditions. After that we define and investigate the property C which gives the completeness feature for the solutions of the above initial value problem for Sturm-Liouville differential equation. Then we introduce the I-function which is known empedance function and the I-function is useful for inversion procedures and to find the potential function q(x). Finally we glance at Marchenko and Gelfand-Levitan inversion procedure and their applications.