The Term structure of interest rates in Turkey
Türkiye'de faizlerin vade yapısı
  1. Tez No: 26857
  2. Yazar: EBRU ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜBİDEY TOGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE FAİZLERİN VADE YAPISI teslim eden Ebru Çalışır EKONOMİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Tez Danışmanı : Prof. Dr. Sübidey Togan Eylül 1993, 44 sayfa Bu çalışma faizlerin vade yapısı üzerine teorik bir inceleme ve konunun Türkiye Ekonomisi için geçerliliğinin sınanmasına yönelik hazırlanmıştır. Faizlerin vade yapısı mali piyasalar hakkında önemli bilgiler içermektedir ve bu konudaki çalışmalar hayli yüksek sayıdadır. Çalışmada, gelişmiş mali piyasalara sahip olan ABD bağlamında faizlerin vade yapısı ile ilgili temel kavramlar üzerinde durulduktan sonra başlıca üç teori ( Likidite Tercih Teorisi, Tercihlendirilmiş Alışkanlıklar Teorisi ve Bekleyişler Teorisi) ele alınmaktadır. Faizlerin vade yapısını belirlemede faizlere yönelik bekleyişlerin önemli role sahip olduğunu vurgulayan bekleyişler teorisi yapılan çalışmalarda en çok vurgulanan teoridir. Türkiye Ekonomisi için bekleyişler teorisinin geçerliliği Dobson, Sutch, Vanderford (1976) ve Mankiw (1986)'in önerdiği yaklaşımlar doğrultusunda test edilmiştir. Bekleyişlerin rasyonel ve yatırımcıların risk-neutral olduğu varsayımları altında uzun dönem faiz oranları kısa dönem faiz oranlarının dağıtılmış gecikmeli değerleri tarafından belirlenmektedir. Bekleyişler teorisi bu iki yaklaşıma göre Türk verileriyle test edildiğinde teorinin kısmi olarak desteklendiği gözlenmektedir. Gerçekte Türk mali piyasalarının yapısı düşünüldüğünde bu sonucun anlamlı olduğu düşünülebilir. Ekonomideki belirsizlikten kaynaklanan risk faktörü ve mali piyasaların kurumsal yapısı faizlerin vade yapısını belirlemede önemli role sahiptir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE TERM STRUCTURE OF INTEREST RATES IN TURKEY submitted by Ebru Çalışır MASTER OF ARTS IN ECONOMICS Supervisor : Prof.Dr.Sübidey Togan September 1993, 44 pages This study attempts to provide a certain degree of theoretical insight into the term structure of interest rates and examine its validity in Turkey. The concept of term structure of interest rates includes important information about the financial markets and the literature in the area is voluminous. After tracing important concepts about the term structure of interest rates in a highly developed US financial markets, three main hypotheses (i.e Liquidity Preference Theory, Preferred Habitat Theory, Expectations Theory) are reviewed in this study. The expectations theory, which states that expectations of future interest rates play an important role in explaining the term structure, is one of the most prevalent explanation of term structure in the literature. The validity of expectations theory for Turkish Economy is examined in the styles of Dobson, Sutch and Vonderford (1976) and Mankiw (1986). When the expectations are assumed to be formed rationally and the investors are risk-neutral, the implication of the theory is that long term interest rates are a distributed lag of short term interest rates. Applying the expectations theory according to these approaches, only a partial support is founded with the Turkish data. This may, in fact, be a meaningful result when we consider the financial market conditions in Turkey. The risks due to uncertainty in the economy and the institutional framework of Turkish financial markets play an important role in explaining term structure of interest rates. iii