Mobilya üretiminde kullanılan plastik esaslı levhanın çeşitli köşe birleştirmelerinin diyagonal basma ve çekme performansına etkileri
Effects of plastic-based material employed in furniture manufacturing on compression and tensile performances of various joint techniques
- Tez No: 268590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, mobilya üretiminde kullanılan plastik esaslı levhadan hazırlanan çeşitli köşe birleştirme tekniklerinin diyagonal basma ve çekme performansına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla plastik levhadan (Kavelalı new wood tutkallı, kavelalı polimarin tutkallı, yabancı çıtalı düz new wood tutkallı, yabancı çıtalı (450) gönye burun new wood tutkallı, kinişli lambalı new wood tutkallı, yıldız vidalı 4x50 tutkalsız, yıldız vidalı 4x60 tutkalsız, alyan vidalı-50, minifiks, trapez birleştirme) ile hazırlanan köşelere ASTM-D 1037 esaslarına göre diyagonal basma ve çekme deneyi uygulanmıştır. Sonuç olarak, diyagonal basma direnci, en yüksek kavelalı new wood tutkallı birleştirmede (820N), en düşük; yıldız vidalı 4x60 birleştirmede (196N) bulunmuştur. Diyagonal çekmede; en yüksek kavelalı new wood tutkallı birleştirmede (1662N), en düşük minifiks birleştirmede (343N) çıkmıştır. Buna göre mobilya üretiminde kullanılan plastik esaslı levhada kavelalı new wood tutkallı köşe birleştirme uygulaması diğer köşe birleştirme uygulamalarına göre avantaj sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determining the effects of various corner joint techniques prepared from plastic-based material employed in furniture manufacturing on the diagonal compression and tensile performences. To that end, the corners prepared from plastic material through various joint techniques (dowel type, new wood glued; dowel type, polymarine glued; lathed, plain new wood glued; lathed (450), miter-joint, new wood glued; matched, new wood glued; Philips-head screwed 4x50 non-glued; Philips-head screwed 4x60 non-glued; Allen screwed-50; minifix; trapezoid joint) have been subjected to diagonal compression and tension tests. Consequently, the highest diagonal compression strength has been found in the dowel type, new wood glued joint (820 N), while the lowest level in the Philips-head screwed 4x60 joint (196 N). As for the diagonal tension, the highest strength level has been found in the dowel type, new wood glued joint (1662 N), while the lowest level in the minifix joint (343 N). Accordingly, the dowel type, new wood glued corner joint technique may be advantageous in the plastic-based board used in furniture manufacturing compared to the other corner joint techniques.