Bazı fosfazen bileşiklerinin antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi ve bu bileşiklerin DNA ile etkileşimi
Determination of antimicrobial activities of phosphazene derivatives and their interaction with DNA
  1. Tez No: 268591
  2. Yazar: MAKBULE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
NA7, NA8, NA9, NA12, E1, E2 ve E3 adlı fosfazen bileşiklerinin biyolojik aktiviteleri bir grup insan patojeni bakterisi olan Escherichia coli (ATCC 25922), Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Enterococcus fecalis (ATCC 292112), Proteus vulgaris (ATCC 8427), Escherichia coli (ATCC 35218), Bacillus cereus (NRRL B-3711), Bacillus subtilis (ATCC 6633), Candida albicans mayası ve Candida tropicalis mayasına karşı çalışılmıştır. Ayrıca bileşiklerinin Mycobacterium tuberculosis ATCC H37 Rv referans suşu ve çoklu antibiyotik direnci gösteren 6 farklı klinik M. tuberculosis suşu üzerinde etkileri çalışılmıştır. İlave olarak bu maddelerin DNA üzerine etkileri araştırılmış ve DNA üzerinde de etkili olduğu anlaşılmıştır. Jel elektroforez sonucunda DNA üzerinde en etkili madde NA12 maddesinin olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
NA7, NA8, NA9, NA12, E1, E2 ve E3 antimicrobial activities were evaluated against, Escherichia coli (ATCC 25922), Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Enterococcus fecalis (ATCC 292112), Proteus vulgaris (ATCC 8427), Escherichia coli (ATCC 35218), Bacillus cereus (NRRL B-3711), Bacillus subtilis (ATCC 6633), Candida albicans, Candida tropicalis are the most sensitive bacteria to the phosphazenes. Their in vitro antituberculosis activity have been tested against INH-susceptible Mycobacterium tuberculosis H37Rv (ATCC 27294) and six multi-drug resistant clinical M. tuberculosis isolates. Among the synthesized compounds, NA7 was the most active agents against to susceptible the reference strain M. tuberculosis. While, compounds NA7, NA8, NA9 and NA12 were active against all the multidrug resistant clinical isolates at the highest concentrations. Gel electrophoresis results indicate that as the compounds bind to DNA, the most effective DNA-modifiers is NA12.