Bazı tıbbi bitkilerin sıcak havalı kurutucuda kurutulması ve kurutma sıcaklıklarının ürün kalitesi üzerine etkileri
Drying of some medical plants using hot air dryer and effects of different drying temperatures on product quality
  1. Tez No: 268601
  2. Yazar: AYÇA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada; Tekirdağ yöresinde yetişen ısırgan otu (Urtica dioica) yaprak ve sap örnekleri ile ve zeytin ağacı (Olea europaea) yapraklarının sıcak havalı kurutucuda belirli sıcaklıklarda (30, 40,50 ve 60 °C) ve doğal ortamda (güneşte ve gölgede) kurutulması sonucu ürünlerin kuruma davranışlarındaki değişimler saptanmıştır. Farklı kurutma yöntemlerinin (sıcak havalı, gölgede ve güneşte) ve sıcak havalı kurutmada kurutma sıcaklıklarının elde edilen kuru ürün kalitesine etkilerini saptamak amacıyla; örneklerin su aktivitesi (aw), renk parametreleri, C vitamini (askorbik asit) (mg 100g-1) ve toplam fenolik miktarları (g-kateşin kg-1) değerleri belirlenmiştir.Kurutma işlemleri sonucunda en düşük su aktivitesi değeri (aw) 60 °C sıcaklıktaki sıcak havalı kurutucuda kurutulan örneklerde meydana gelmiştir. Yaş örneklerin nem içeriği %86-89 arasında iken su aktivite değerleri ise (aw) %76-84 arasında değişmiştir. Örneklerin kuruma eğrileri incelendiğinde 60 °C'de kurutulan örneklerin son nem içeriği % 10'un altına düşmekte ve kuruma süresi ürüne bağlı olarak 5-10 saat arasında değişmiştir. Zeytin yaprağının kuruma süresi ısırgan sap ve yaprak örneklerinkine göre oldukça yüksek bulunmuştur. Ulaşılan en yüksek son nem içeriği değerleri 30 °C' de yapılan kurutma işleminde belirlenmiştir. Bu değer ürüne bağlı olarak %25-40 arasında değişmiştir. En uzun kuruma süresi tüm ürünler için gölgede kurutma işleminde tespit edilmiştir. Gölgede kuruma ürüne bağlı olarak 3-8 gün arasında sürmüştür. Kurutma yöntemlerinin ve sıcak havalı kurutma yönteminde denenmiş olan kurutma sıcaklıklarının; su aktivite değeri, kuruma süresi ve son nem içeriğine etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmuştur (P0.05). Bu sonuçlar göz önüne alındığında bu çalışma sonucunda ısırgan yaprağı, ısırgan sapı ve zeytin yaprağı için; en optimum yöntem olarak sıcak havalı kurutucuda ve 40 °C kurutma sıcaklığının uygulandığı kurutma işlemi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, changing of drying behaviours of leaves and stalk of stinging nettle (Urtica dioica) and olive tree (Olea europaea) leaves grown in the Tekirdağ Region dried at a specific temperatures (30 ,40, 50 and 60 ºC) using hot-air dryer and under sun and shadow were determined. Water activity values (aw), color parameters, vitamin C (ascorbic acid) (mg 100g-1) and total phenolic content values (g-kateşin kg-1) were determined to find the effects of different drying methods (hot air drying, sun and shadow drying) and drying temperatures at hot air drying on the obtained dry matter quality.Minimum water activity value (aw) at the end of drying occurred at samples that were dried at 60 C drying temperature using hot air drying. Moisture content and water activity values (aw) of fresh samples were determined between 86-89% and 76-84% , respectively. When we check the drying curves, the final moisture content of samples that were hot air dried at 60 °C decreased to %10 and drying time changed between 5-10 hours related to samples namely nettle leave, stalk and olive oil. Drying time of olive leaves was found highly longer than those nettle leave and stalk samples. The highest moisture content was found for samples hot air dried at 30 °C. This value was changed between 25-40% in respect of samples. The longest drying time occurred for samples that were dried under shadow. Shadow drying lasted between 3-8 days related to sample. Effects of drying methods, hot air drying temperatures on water activity values, drying time and final moisture content were found important as statistically (P0.05). According to these results, optimum method for nettle leaves, netle stalk and olive leaves was proposed as hot air drying at 40 °C.