Türkiye ile Avrupa Birliği'nin ticaret ve tarım ilişkileri üzerine bir araştırma
A research on relationship trade and agricultural between Turkey and European Union
- Tez No: 268616
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Avrupa'da bütünleşme hareketi 15.yüzyıla kadar dayanmakla birlikte somut olarak en önemli bütünleşme hareketi 6 ülkenin bir araya gelmesiyle oluşturulan Avrupa Ekonomik Topluluğu'dur. AET, 1957 yılında imzalanan Roma Antlaşmasıyla Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg ve Hollanda arasında kurulmuştur. Avrupa Ekonomik Topluluğu zaman içerisinde ticari bir oluşumdan siyasi bir bütünleşmeye giderek üye sayısını 27'ye kadar yükseltmiştir. Bu birliktelikle ismi Avrupa Birliği adını alan bütünleşme hareketi, söz konusu 27 ülkenin birçok alanda ortak politikalar belirlemesine neden olmuştur.AB üyesi ülkelerin tarım politikalarının siyasi ve ekonomik anlamda ortak bir çerçevede yönetilmesi esasına dayanan Ortak Tarım Politikası (OTP) AB'nin ilk ortak politikasıdır.Türkiye 1963 yılında imzaladığı Ankara anlaşmasıyla Avrupa Ekonomik Topluluğuna tam üye olacağını belirlemiştir. Tarihten ve hukuktan kaynaklanan bütünleşme hareketi yarım asırdır halen devam etmekte olup bir türlü Türkiye'nin tam üyeliği gerçekleşememiştir. AB ülkeleri ile sadece 1996 yılından geçerli olmak üzere gümrük birliği anlaşması imzalanarak tarım dışı ürünlerde ticarette gümrük vergileri karşılıklı olarak kaldırılmıştır.Tam üye olunmadan gümrük birliği anlaşması imzalamanın ve bu anlaşmayı uygulamanın birçok sakıncaları bulunmasına rağmen üyelik süreci devam etmektedir.Bu çalışmada Türkiye'nin üyelik süreci ve gelişmeleri çerçevesinde AB ülkelerinde uygulanan tarım politikası ve ticari ilişkilerinin kapsamlı bir biçimde değerlendirilerek tam üyelik için uygulanması gereken politikaların nasıl olması gerektiği amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the integration movement in Europe dates back to the 15th century, the most important integration movement in concrete is European Economic Community (EEC) that was founded by six countries. EEC was founded with the Rome Agreement that was signed by Belgium, France, Germany, Italy, Luxemburg, and Holland. In time, EEC that had begun as an economic integration became a political integration and increased the number of its members up to 27. This integration movement that took the name of European Union with this integration resulted in the common policies in many areas in these 27 countries.Common Agricultural Policy (CAP) which was based on the management of European Union member countries? agricultural policies in the political and economic sense on a common framework was the first policy of EU. Turkey identified its desire to be a full member of European Economic Community with Ankara Agreement that was signed in 1963.The integration movement that came out of history and law has been in progress for half a century but somehow the full membership of Turkey has not been carried out. The customs union agreement was signed with the EU countries that would be in practice in and after 1996 that applies to the trade apart from agricultural products which means that the customs duties were abolished mutually apart from agricultural products. Although the signing and practice of this customs union agreement before being a full member might involve a lot of drawbacks, and the membership process is still ongoing.In this study, within the framework of Turkey?s membership process and its developments, the agricultural policy and trade relations in EU countries will be evaluated and then the aim of the study is to question how the policies should be for full membership.