Soğuk cam serada inorganik ve organik maddeler karıştırılmış cibrede yetiştirilen domateste, gelişme ve verimin karşılaştırılması
The comparison of the growth and yield of tomatoes grown in grape marc mixed with organic and inorganic materials in a cold glasshouse
  1. Tez No: 268625
  2. Yazar: ASLI GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET VARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Ana Bilimdalı'na ait soğuk cam serada 2008 yılında Nisan-Ağustos ayları arasında yürütülmüştür.Denemede çürütülmüş cibreye perlit, zeolit, jips, odun kömürü ve nemlendirici granül polimer katılarak yetiştiricilik için uygun kök ortamı ve gelecekte halen topraksız tarımda kullanılan kök ortamlarına alternatif ve ucuz kök ortamı saptanmaya çalışılmıştır.Kök ortamları 1-) perlit, 2-) zeolit, 3-) torf,4-cibre, 5-) 10 g/L jips + %25 perlit + %75 cibre, 6-) 10 g/L jips + %25 zeolit + %75 cibre, 7-) 10 g/L jips + %15 kırılmış odun kömürü + %25 perlit + %60 cibre, 8-) 10 g/L jips + %15 kırılmış odun kömürü + %25 zeolit + %60 cibre, 9-) 1 g /L nemlendirici granül polimer + 10 g/L jips + %15 kırılmış odun kömürü + %25 perlit + %60 cibre, 10-) 1 g /L nemlendirici granül polimer + 10 g/L jips + %15 kırılmış odun kömürü + %25 zeolit + %60 cibre şeklinde oluşturulmuştur.Çalışma fide denemesi ve verim denemesi olarak iki aşamalı olarak yapılmıştır.Fide denemesinde en iyi kök ortamları perlit ve zeolit olmasına karşın, cibre karışımlarının da iyi birer kök ortamı olabileceği tespit edilmiştir. Bu ortamlar arasında 10 g/L jips + %25 zeolit + %75 cibre (6 no'lu ortam) fide yetiştiriciliği için uygun bir ortam olarak önerilmektedir.Dikim denemesinde pazarlanabilir meyve ağırlığı yönünden en uygun kök ortamı olarak 10 g/L jips + %25 zeolit + %75 cibre (6 no'lu ortam) önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This resarch was made from April to August in a cold glasshouse established in Namık Kemal University ,Department of Horticulture land.Perlite, zeolite, gypsum, charcoal and granulated moisture absorber were added to composted grape marc for making a suitable,alternative and cheap medium for growing.Growing media were: 1) perlite, 2)zeolite, 3)peat, 4) grape marc 5) 10 g/L +25% perlite +75% grape marc,6) 10 g/L gypsum + 25% zeolite + 75 % grape marc, 7) 10 g/L gypsum + 15% charcoal + 25% perlite + 60 % grape marc, 8)10g/L gypsum + 15% charcoal + 25% zeolite + 60 % grape marc, 9) 1 g/L granulated moisture absorber + 10 g/L gypsum + 15% charcoal + 25% perlite + 60 % grape marc, 10) 1 g/L granulated moisture absorber + 10 g/L gypsum + 15% charcoal + 25% zeolite + 60 % grape marc.The resarch was made as propagation and yield experiments.According to propagation experiment the best media were perlite and zeolite but it was found that grape marc mixtures could also be a good rooting media.Between the grape marc mixtures the treatment 6 (10 g/L gypsum + 25% zeolite + 75 % grape marc) was found to be suitable for propagation.This treatment also gave the most marketable fruit yield.